Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024
i

Aktuální číslo:

2024/9

Téma měsíce:

Chiralita

Obálka čísla

Franklin a olovo

Příběh státníka, diplomata, ale také „toxikologa“ Benjamina Franklina
 |  11. 11. 2019
 |  Vesmír 98, 618, 2019/11

Nullius in verba, na ničí slova nepřísahej, toto heslo, které lze chápat i jako tvrzení autorit ověř experimentem, nese erb britské Královské společnosti.

Benjamin Franklin (1706–1790), někdejší vážený člen Královské společnosti, je znám především jako podnikatel, státník, diplomat a jeden z otců zakladatelů Spojených států amerických. Podílel se na vzniku Pensylvánské univerzity, nejstarší vysokoškolské instituce v USA, proslavil se experimentálními pracemi týkajícími se elektřiny. Náležel k nejvýraznějším postavám éry osvícenství, rozsah jeho zájmů lze však spíše popsat jako typicky renesanční. Najít obor, který zůstal stranou Franklinovy pozornosti, je poměrně obtížné.

V lékařských a toxikologických časopisech se celá léta objevují odkazy na jeho dopis z 31. července 1786 adresovaný britskému politikovi Benjaminu Vaughanovi (1751–1835), který shrnuje autorovy celoživotní poznatky o toxických účincích olova. V jeho úvodu se píše:

„První věcí, na kterou si v dané souvislosti vzpomínám, je, že když jsem byl chlapec, hodně se v Bostonu mluvilo o stížnosti Severní Karolíny na novoanglický rum. Otravy tímto nápojem způsobovaly konzumentům úporné bolesti břicha (nazývané Dry Bellyach nebo West-India Dry-Gripes, česky západoindická kolika) a ztrátu funkčnosti končetin. Při následných kontrolách palíren se zjistilo, že v některých z nich byly stále ještě používány olověné hlavy kotlů a chladicí spirály. Lékaři došli k závěru, že za toto poškození zdraví může právě použití olova. Zákonodárný sbor provincie Massachusetts poté přijal nařízení zakazující pod hrozbou přísných trestů použití takových hlav kotlů a spirál.“

Nyní vidíte 17 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Toxikologie

O autorovi

Miloslav Pouzar

Prof. Ing. Miloslav Pouzar, Ph.D., (*1973) vystudoval Fakultu chemickotechnologickou na Univerzitě Pardubice. Zde se nyní v Ústavu environmentálního a chemického inženýrství zabývá zejména nedestruktivní prvkovou analýzou pevných vzorků a ekotoxikologií nanomateriálů a přednáší toxikologii. Popularizaci historie toxikologie se věnuje i ve volném čase. Je autorem knihy Kalich hořkosti.
Pouzar Miloslav

Doporučujeme

Homochirální život a racemická smrt

Homochirální život a racemická smrt uzamčeno

Tomáš Ovad, Petr Slavíček  |  2. 9. 2024
Saský král Lothar III. zahájil krátce po své korunovaci římským císařem tažení na Sicílii, ovládanou normanským panovníkem Rogerem II. Ačkoli...
Žabí poklad amazonských domorodců

Žabí poklad amazonských domorodců

Pro někoho jde o magickou medicínu prodávanou na internetu, pro domorodé obyvatele Amazonie o cennou surovinu využívanou v tamní medicíně, ale v...
Podvodní ohňostroj

Podvodní ohňostroj uzamčeno

Bioluminiscence, tedy proces produkce a emise studeného světla živými organismy, se může uplatnit v základním výzkumu, v neinvazivním...