Aktuální číslo:

2025/6

Téma měsíce:

Červená

Obálka čísla

Nová role mitochondrií z výlevky

 |  16. 7. 2018
 |  Vesmír 97, 397, 2018/7

K čemu jsou dobré mitochondrie? I poměrně nepozorný čtenář Vesmíru se setkal s přirovnáním těchto organel k buněčným elektrárnám a tuší, že v nich probíhá závěrečná fáze spalování tuků i cukrů a na jejich vnitřní membráně je takto uvolněná energie využívána k syntéze univerzálního energetického platidla buňky – ATP.

Zjištění, že část mitochondrií se drží na povrchu tukových kapének v cytoplazmě, proto nebylo žádným překvapením – inu, jdou se tam logicky nažrat, ukousnout si trochu těch lipidů pro spalování, to dá přece rozum…

A víte, odkud to všechno o mitochondriích víme? Šikovní vědci po desetiletí mitochondrie izolují a provádějí na nich následné důmyslné experimenty. V prvním kroku izolace standardně odstraní nadbytečný tuk, který jim při centrifugaci vyplave na povrch zkumavek. Ale pozor! S tímto odpadem vyhazujeme zpravidla i tu část mitochondrií, která se na lipidové kapénky váže. Na tyto mitochondrie se vlastně nikdo nikdy pořádně nepodíval. A když se k tomu nyní jeden tým odhodlal, nestačil se divit. Zjistil, že dosud opomíjené mitochondrie mají speciální enzymatickou výbavu a se standardními mitochondriemi se moc nemíchají. Nechodí se k lipidové kapénce nažrat, ale naopak jsou po ruce, aby jejich ATP mohlo posloužit energeticky náročné syntéze lipidů. Mitochondrie z kapénky neukusují, naopak ji krmí. A když je potřeba uvolnit z kapénky mastné kyseliny pro spalování jinde, dokonce ochotně odskočí, aby nepřekážely.

To se konkrétně ukázalo u mitochondrií hnědé tukové tkáně. V ní jsou ale i „obyčejné“ mitochondrie tak trochu speciální (viz např. Vesmír 97, 134, 2018/3). V dalším kroku bude zajímavé zkontrolovat standardní tkáně (např. játra, kde se syntetizuje mnoho lipidů) a zjistit, jestli v nich nemají speciální funkce i mitochondrie, jež dosud končily ve výlevce.

Benador I. Y., Cell Metab. DOI: 10.1016/j. cmet.2018.03.003

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Petr Zouhar

RNDr. Petr Zouhar, Ph.D., (*1985) je absolventem Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Postdoktorskou stáž strávil na Stockholmské univerzitě a v současnosti se ve Fyziologickém ústavu AV ČR zabývá zejména metabolismem tukové tkáně a s tím spojenou problematikou obezity a diabetu.
Zouhar Petr

Doporučujeme

Hvězdy, které se červenají

Hvězdy, které se červenají

Soňa Ehlerová  |  2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života

Barva krve, moci a života

Jan Turek  |  2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat

Červená v říši zvířat uzamčeno

Jaroslav Petr  |  2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.