i

Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Nenasytný bitcoin

 |  16. 7. 2018
 |  Vesmír 97, 398, 2018/7

O energetické náročnosti těžby bitcoinu a dalších kryptoměn se toho napsalo už mnoho. Nyní je ale k dispozici první kalkulace publikovaná v peer-reviewed časopise. Jejím autorem je nizozemský ekonom a specialista na blockchain Alex de Vries. Podle něj bude bitcoin koncem letošního roku spotřebovávat 0,5 % světové elektrické energie.

Podobné odhady jsou zatíženy mnoha nejistotami, de Vries proto svůj článek chápe jen jako příspěvek do diskuse. Těžba a provoz bitcoinu podle něj aktuálně odebírá ze sítě 2,55 GW, což je srovnatelné s potřebami celého Irska (3,1 GW). Do konce roku může „hlad“ bitcoinu po elektřině narůst na 7,7 GW a přiblížit se potřebám ČR (8,2 GW). Každá jednotlivá transakce spotřebuje asi tolik elektřiny jako průměrná nizozemská domácnost za měsíc.

Výpočetní složitost a s ní spojená vysoká spotřeba elektřiny vychází z principu, na němž je bitcoin založen, takže v postupné zvyšování úspornosti, kterého jsme svědky u jiných technologií, v tomto případě nelze doufat. Pokud cena bitcoinu dále poroste (momentálně stagnuje, ale při velké fluktuaci a mnoha nejistotách nelze budoucí vývoj předvídat a mnozí na další růst sázejí), mohl by se dostat až na 5 % světové spotřeby.

Růst spotřeby by se měl teoreticky zastavit v okamžiku, kdy se náklady těžařů na hardware a elektřinu vyrovnají zisku v podobě vytěžené měny. De Vries ale upozorňuje, že tento předpoklad vychází z očekávání zcela racionálního jednání všech aktérů, přičemž si lze představit řadu důvodů, proč někdo bude pokračovat v těžbě, i když se mu bezprostředně ekonomicky nevyplatí. Pravidlo také neplatí ve chvíli, kdy těžař elektřinu krade, což opět není pouze hypotetická situace.

de Vries A., Joule, DOI: 10.1016/j.joule.2018.04.016

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Počítače, internet, Ekonomie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...