Aktuální číslo:

2018/12

Téma měsíce:

Jednotky SI

Silou na lenochy

 |  4. 6. 2018
 |  Vesmír 97, 331, 2018/6

Ne všechny buňky živočišné tkáně se plně věnují jasně stanoveným specializovaným úkolům. Jako v každé správné pracovní četě, existuje většinou i v tkáních nemalá skupina záložníků, čekající na jasný signál, že je třeba přiložit ruku k dílu. Teprve poté se plně diferencují a ujmou se své nové funkce. Jedná se o různé typy progenitorových a kmenových buněk. Oním očekávaným signálem může být v lidské společnosti příchod přísného šéfa, mezi buňkami pak většinou přítomnost nějaké chemické sloučeniny. Nyní se ale ukazuje, že i na buněčné nemakačenky může platit hrubá mechanická síla.

Střední část trávicí soustavy hmyzu (mezenteron) se při příjmu potravy může značně roztáhnout a buňky jeho stěny jsou tak vystaveny silným tlakům. Ukázalo se, že zvláštní typ progenitorových buněk ve střevní stěně banánové mušky obsahuje speciální iontový kanál Piezo otevírající se právě při roztažení nebo zmáčknutí tkáně. Otevřeným kanálem do buňky následně proudí vápenaté ionty, které posléze (skrze signalizační kaskádu Notch) vyvolávají diferenciaci buňky. Ve výsledku se pak záložník promění v tzv. enteroendokrinní buňku, která sekretuje četné signální molekuly.

Některé buňky tedy začnou podávat výkony teprve pod tlakem. Zatím víme o takových výtečnících z trávicí soustavy hmyzu, je ale docela dobře možné, že se podobných objevů dočkáme i v mechanicky namáhaných tkáních obratlovců, jako jsou plíce nebo sval.

L. Heet al., Nature, 2018, DOI: 10.1038/nature25744

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Petr Zouhar

RNDr. Petr Zouhar, Ph. D., (*1985) je absolventem Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Na Stockholmské univerzitě se v současnosti zabývá zejména metabolismem tukové tkáně a s tím spojenou problematikou obezity a diabetu.
Zouhar Petr

Doporučujeme

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Jaroslav Petr  |  13. 12. 2018
V čem udělali čínští soudruzi chybu? Čínský experiment odstartoval genetické vylepšování lidstva bezpříkladně zpackaným způsobem.
Tanec mezi pravděpodobnostmi

Tanec mezi pravděpodobnostmi

Ondřej Vrtiška  |  3. 12. 2018
Forenzní genetička Halina Šimková donedávna v Kriminalistickém ústavu Praha analyzovala DNA a pomáhala odhalovat vrahy, násilníky a zloděje. To ji...
Sedm základních kamenů

Sedm základních kamenů

Ivan Boháček  |  3. 12. 2018
Začalo to metrem. Ve dnech, kdy jde toto číslo Vesmíru do tiskárny, probíhá ve Versailles 26. konference pro váhy a míry (CGPM, Conférence...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné