5 000 000 000
| 2. 5. 2018„Pokud nic neuděláme, pět miliard lidí bude v roce 2050 žít v oblastech s nedostatečným přístupem k vodě,“ prohlásila generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová při představení letošní zprávy World Water Development Report (http://jdem.cz/d2qye7). UNESCO ji vydává každoročně, letos nese název Na přírodě založená řešení pro vodu.
Zpráva tento údaj upřesňuje na 4,8 až 5,7 miliardy. Jde o lidi, kterým bude přinejmenším jeden měsíc v roce hrozit nedostatek kvalitní vody. Dnes je takto ohroženo 3,6 miliardy lidí – téměř polovina světové populace, z toho 73 % připadá na Asii. Za posledních sto let stoupla spotřeba vody šestinásobně a situace se bude s rostoucím počtem obyvatel a v důsledku klimatických změn zhoršovat.
Jak už název zprávy napovídá, UNESCO klade důraz na řešení inspirovaná přírodou. Staví vedle sebe „šedou“ infrastrukturu (přehrady, zavlažovací kanály, úpravny pitné vody…“ a „zelenou“ infrastrukturu (přirozené metody umožňující lepší zadržování vody v půdě, v mokřadech a vegetaci). Ani jeden z přístupů není samospasitelný, zatím však jde většina zdrojů do betonu a potenciál zelených řešení, směřujících k zachování nebo obnově ekosystémových funkcí, není plně využit. Zpráva uvádí, že změna přístupu by mohla pomoci 1,7 miliardy lidí. I díky tomu, že globální zemědělská produkce by vzrostla o pětinu.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [237,33 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.