Aktuální číslo:

2020/6

Téma měsíce:

Léky pro budoucnost

Dietou za lepší chemoterapii

 |  5. 11. 2018
 |  Vesmír 97, 624, 2018/11

Že nevhodná strava zvyšuje riziko onemocnění některými formami rakoviny, je dostatečně známo. Onkologičtí pacienti by ale ocenili doporučení, jak se stravovat, aby průběh nemoci zmírnili nebo zvýšili účinnost léčby. A na to se jim často dostává protichůdných návodů. Solidní data jsou v této oblasti pouze kusá. Hned dva články z poslední doby přitom ukazují, že vhodná dieta je pro maximální účinnost některých léků zcela zásadní.

Nádorové bujení se rozvíjí v důsledku mutací některých genů a následným zvýšením aktivity určitých proteinů. Mnoho typů rakovin se např. vyznačuje zvýšenou aktivitou enzymu PI3K (fosfatidylinositol-3-kinázy), který normálně podporuje buněčné dělení, ale funguje i v signalizační kaskádě inzulinu. Některá léčiva jsou proto navrhována tak, aby tento enzym tlumila. Účinek těchto inhibitorů PI3K byl však dosud spíše omezený. Nová studie naznačuje, proč tomu tak je a jak toto omezení překonat. Problém je, že léčiva působí na PI3K nejenom v nádoru, ale v celém těle. Tím se v některých důležitých orgánech blokuje účinek inzulinu, a proto roste hladina krevního cukru. To zpětně vede k vyšší produkci inzulinu, který pak dodatečně aktivuje PI3K v celém těle včetně nádorových buněk. Účinek inhibitorů se tak zčásti vyruší. Jak známo, určité druhy stravy vedou ke snižování krevního cukru, a tím i inzulinu. Ukázalo se, že zejména tzv. ketogenní dieta touto cestou u pokusných zvířat výrazně zvyšuje protinádorové působení inhibitorů PI3K.

Druhý příklad. Dělící se buňky, zejména pak ty rakovinné, vyžadují pro tvorbu nových nukleových kyselin zvýšený přísun určitých vitaminů, např. kyseliny listové. Methotrexát, jedno z vůbec prvních schválených cytostatik, omezuje nádorové bujení právě díky blokování jednoho konkrétního enzymu nezbytného pro přípravu aktivní formy kyseliny listové (tzv. tetrahydrofolátu). Účinnost methotrexátu však není stoprocentní a jeho působení na zdravé buňky vyvolává řadu nežádoucích příznaků. Současná studie nabízí návod, jak účinnost methotrexátu zvýšit. Aby byla kyselina listová ještě hůře dostupná, je ji možné odčerpávat pro další buněčné pochody, jako je třeba odbourávání některých aminokyselin. Ukazuje se, že dieta s vysokým obsahem aminokyseliny histidinu funguje přesně tímto způsobem – dále snižuje hladiny aktivní kyseliny listové, a tím vlastně v rakovinných buňkách zvyšuje účinnost methotrexátu. Navíc se zdá, že kupodivu nemá výraznější negativní účinky na buňky zdravé.

Jak naznačují oba příklady, možná je na čase věnovat výživě onkologických pacientů zvýšenou pozornost. Může to být v budoucnu cesta, jak velmi levně zvýšit účinnost protinádorové terapie.

Hopkins B. D. et al., Nature, 2018, DOI: 10.1038/s41586-018-0343-4; Kanarek N. et al., Nature, 2018, DOI: 10.1038/s41586-018-0316-7

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Petr Zouhar

RNDr. Petr Zouhar, Ph.D., (*1985) je absolventem Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Postdoktorskou stáž strávil na Stockholmské univerzitě a v současnosti se ve Fyziologickém ústavu AV ČR zabývá zejména metabolismem tukové tkáně a s tím spojenou problematikou obezity a diabetu.
Zouhar Petr

Doporučujeme

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Jiří Beneš, Ladislav Machala  |  1. 6. 2020
Přestože řada otázek čeká na vysvětlení, vědci rychle skládají obraz infekce novým virem.
O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty

O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty uzamčeno

Pavel Surynek  |  1. 6. 2020
Jak přimět desetiletí propracovávané všemožné triky pracovat na hledání optimální cesty pro mobilní roboty k dosažení cíle a chytře odřezávat...
Potíže s hrochy

Potíže s hrochy uzamčeno

Pavel Hošek  |  1. 6. 2020
Hroši, ač tvorové obojživelní, údajně neumějí plavat. Opravdu neumějí? A pokud ne, jak mohli v minulosti proniknout na rozmanité ostrovy, na nichž...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné