Srážky se zvěří
Pachová zradidla s biodegradabilním nosičem
1. 9. 2017
| Vesmír 96, 518, 2017/9
komerční prezentace
Pachová zradidla s biodegradabilním nosičem vyvinutá v rámci řešení projektu TA ČR reg. č. TA04020853 Ústavem makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i., (ÚMCH) ve spolupráci se společností Ekoplant, s. r. o.
Důvody srážek vozidel se zvěří:
Silniční komunikace křižují staré trasy pravidelné migrace zvěře mezi zimními úkryty a letními pastvinami. Od migrace se zvěř nijak odradit nedá.
Řešení:
Přimět zvěř, aby přecházela komunikace jen v relativně bezpečných úsecích. K tomu slouží tzv. pachová zradidla.
Dosavadní řešení pachových zradidel (ohradníků):
Pachová látka uložená v polyurethanovém nosiči (PUR), ze kterého se postupně odpařuje do okolí.
Nevýhody:
- PUR nosič účinkem povětrnosti rychle degraduje na plynné produkty (CO2, CO a HCN) a složitou směs pevných organických látek, kromě jiného na aromatické diaminy (toxické, mutagenní a kancerogenní). Produkty degradace PUR se koncentrují v půdě v místech opakované aplikace zradidel.
- Odpar pachové látky z PUR nosiče je rychlý, koncentrace pachové látky v bezprostředním okolí zradidla rychle klesá a po 3–4 týdnech je nulová.
Pachová zradidla s biodegradovatelným nosičem (podle vynálezu a technického řešení ÚMCH):
Výhody proti dosavadnímu stavu:
- Nosič pachové složky neobsahuje žádné aromáty a je plně biodegradabilní. Účinkem půdních mikroorganismů se rozkládá na konečné produkty CO2, NH3 a H2O.
- Odpařování pachové látky do okolí je pomalejší, takže skutečná doba účinku zradidla na zvěř je delší.
- Doposud provedené testy prokázaly, že produkty rozkladu materiálu nosiče v půdě nemají vliv na klíčivost a vzrůst rostlin v této půdě následně vypěstovaných. Ke konci roku 2017 bude spuštěna ověřovací výroba účinnějších zradidel v poloprovozním měřítku.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [342,21 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lesnictví
RUBRIKA: Public Relation
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...