Je vám opravdu zima, pane Humle?
| 1. 9. 2017Pana Humla, který lovil mamuty, měl rýmu a nakonec se stal školníkem, asi zná z Macha a Šebestové kdekdo. Těžko říct, zda měl pan Macourek na mysli opravdového neandertálce (tj. Homo neanderthalensis), ale docela by se to hodilo. O neandertálcích toho víme čím dál víc. Za poslední desetiletí se toho vyzkoumalo zřejmě více než za celou dobu před ním. I do populárních časopisů už o nich pronikly velmi různorodé informace. Jen na webu jednoho časopisu, který by si správný intelektuál nikdy neotevřel, jsem pod heslem neandertálec našel tři články. Poměrně dost se nyní píše a mluví třeba o tom, jak moc se s na ším druhem neandertálci křížili a kolik jejich genetické informace v sobě neseme.
Za úvahu tedy zcela jistě stálo zjistit, kde vlastně žili. Nevím jak vy, ale já mám v hlavě stále zakořeněné, že typický neandertálec byl otužilec. A ejhle, ono to tak nebylo. To náš pohled na neandertálce asi značně mění, protože jako nejvhodnější místo jejich výskytu (během posledního meziledového období) se jeví pobřeží Středozemního moře.
Ke kontaktu mezi našimi předky a neandertálci tedy zřejmě docházelo mnohem častěji i pohledem biogeografie. Z pohledu Středoevropana je jistě poměrně zajímavá teké informace, že se jim do srdce Evropy zřejmě moc nechtělo. Za tím stojí tedy i otázka možné kompetice mezi hominidy. Hypoteticky proto existuje poměrně mnoho možností, faktem zřejmě zůstane, že neandertálci nebyli žádnými milovníky zimních radovánek. Odpověď na otázku v titulku tedy je, že pokud pan Huml byl neandertálcem, jeho nachlazení nemělo původ v chladném podnebí, nýbrž to byla jen obyčejná senná rýma.
Benito B. M. et al., J. Biogeogr., DOI: 10.1111/jbi.12845
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [477,18 kB]