Aktuální číslo:

2017/12

Téma měsíce:

Kontakty

Je vám opravdu zima, pane Humle?

 |  1. 9. 2017
 |  Vesmír 96, 473, 2017/9

Pana Humla, který lovil mamuty, měl rýmu a nakonec se stal školníkem, asi zná z Macha a Šebestové kdekdo. Těžko říct, zda měl pan Macourek na mysli opravdového neandertálce (tj. Homo neanderthalensis), ale docela by se to hodilo. O neandertálcích toho víme čím dál víc. Za poslední desetiletí se toho vyzkoumalo zřejmě více než za celou dobu před ním. I do populárních časopisů už o nich pronikly velmi různorodé informace. Jen na webu jednoho časopisu, který by si správný intelektuál nikdy neotevřel, jsem pod heslem neandertálec našel tři články. Poměrně dost se nyní píše a mluví třeba o tom, jak moc se s na­ ším druhem neandertálci křížili a kolik jejich genetické informace v sobě neseme.

Za úvahu tedy zcela jistě stálo zjistit, kde vlastně žili. Nevím jak vy, ale já mám v hlavě stále zakořeněné, že typický neandertálec byl otužilec. A ejhle, ono to tak nebylo. To náš pohled na neandertálce asi značně mění, protože jako nejvhodnější místo jejich výskytu (během posledního meziledového období) se jeví pobřeží Středozemního moře.

Ke kontaktu mezi našimi předky a neandertálci tedy zřejmě docházelo mnohem častěji i pohledem biogeografie. Z pohledu Středoevropana je jistě poměrně zajímavá teké informace, že se jim do srdce Evropy zřejmě moc nechtělo. Za tím stojí tedy i otázka možné kompetice mezi hominidy. Hypoteticky proto existuje poměrně mnoho možností, faktem zřejmě zůstane, že neandertálci nebyli žádnými milovníky zimních radovánek. Odpověď na otázku v titulku tedy je, že pokud pan Huml byl neandertálcem, jeho nachlazení nemělo původ v chladném podnebí, nýbrž to byla jen obyčejná senná rýma.

Benito B. M. et al., J. Biogeogr., DOI: 10.1111/jbi.12845

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Paleontologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Jakub Horák

Doc. Jakub Horák (*1979) vystudoval lesnictví a ekologii na České zemědělské univerzitě. Na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze se zabývá především biologickou rozmanitostí.
Horák Jakub

Doporučujeme

Jak si delfíni ucpávají uši

Jak si delfíni ucpávají uši audio

Jaroslav Petr  |  17. 12. 2017
Hluk v mořích a oceánech produkovaný člověkem ohrožuje kytovce. Může je dočasně ohlušit nebo jim trvale poškodit sluch. Nově objevený fenomén by...
Tajemná sůva šumavská

Tajemná sůva šumavská

Jan Andreska  |  17. 12. 2017
Byl vyhuben a vrátil se. Na Šumavu lidskou snahou a do Beskyd vlastním přičiněním. Puštík bělavý teď žije opět s námi, ale ohrožení trvá.
Hmyz jako dokonalý létací stroj

Hmyz jako dokonalý létací stroj

Rudolf Dvořák  |  4. 12. 2017
Hmyz patří k nejdokonalejším a nejstarším letcům naší planety. Jeho letové schopnosti se vyvíjely přes 300 milionů let a předčí dovednosti všech...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné