Zhroucení neobjevené civilizace
Předkolumbovská Amerika byla stále prvním rájem, panenským přírodním královstvím. Původní obyvatelé byli součástí krajiny, žili s ní v souladu jako přirozené prvky ekosféry. Jejich svět, nový svět Kolumbův, byl světem jen neznatelně narušeným člověkem.1)
Chtěl bych vyprávět příběh nikdy neobjevené civilizace, ale to by byl pokus o oxymóron a já nejsem žádný literát. A tak se pokusím zprostředkovat, jak asi vypadalo osídlení Amazonie před příchodem Evropanů.
Minulost Amazonie v současnosti vře.2) Podobné je to i u nás, neboť debata o naší lesní krajině pokračuje, i když páry pod hrncem už zdaleka není tolik. Od snahy něčeho dosáhnout a změnit pohled na minulost lesů se proměnila spíš ve snahu získat na odhalování problematiky podporu grantových agentur. Zatímco v minulosti byla Amazonie poměrně často uváděna jako území, kam noha člověka vkročila s největší obavou nebo snad jen omylem, dnes je vše jinak. A podobně je tomu i u nás.3)
Lidé v Amazonii před Kolumbem
Pokud celý problém osídlení Amazonie před příchodem Evropanů shrnu, a to poněkud netradičně hned na počátku, jde dnes hlavně o to, zjistit, na jak velké ploše a v jaké intenzitě člověk v Amazonii před Kolumbem působil. Zřejmě nejaktuálnější mapu lidského vlivu v Amazonii vytvořil Mark Bush s kolegy.4) Předčila mé nejoptimističtější představy, neboť poměrně zaskočen jsem byl již letitou mapou Williama Denevana z roku 1992.5)
Vše lze jen odvozovat ze stále četnějších, věrohodnějších a lépe interpretovatelných archeologických, paleontologických nebo i paleoekologických nálezů – ostatně podobné je to u všeho, co se týká vzdálené minulosti. Téměř jistě víme, že vliv člověka byl velmi různorodý. Dále víme, že nejvíc ovlivnil lesy s menším množstvím srážek a lesy v říční nivě a jejím nejbližším okolí. Je to možné druhotně odvodit ze skladby dřevin, případně z úbytku zvěře, kterou člověk upřednostňuje. Přesto v Amazonii zřejmě nevznikla žádná podobná civilizace, jakou vytvořili ve Střední Americe třeba Mayové nebo Aztékové.