Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Paraziti ve vyjadřování

 |  4. 6. 2017
 |  Vesmír 96, 368, 2017/6

Vlastně, prostě, jako, jaksi, vole… To je výčet některých z řady slov, která jsou v mnoha promluvách považována za výrazy parazitní, plevelné nebo vycpávkové. Setkáváme se s nimi dennodenně. Jsou to slova, která můžeme ve vyjadřování postrádat, jejich vypuštění nemá na srozumitelnost projevu žádný vliv. Mluvčímu zpravidla slouží k získání času při formulování myšlenky nebo pomáhají při zaváhání. Nahrazují tak hezitační zvuky ehm, eee apod. a stejně jako ony vyplňují místa, která by jinak zůstala prázdná.

Množina těchto slov byla obohacena o slovo jakoby, kterým se to kolem nás jen hemží. Mnozí uživatelé češtiny mají obavy z negativního působení tohoto parazita a kladou si otázku, zdali je možné vůbec něco dělat pro jeho vymýcení.

Jakoby má ve své neparazitní podobě význam zdánlivosti, předstírání: tváří se jakoby vážně, ale očima se směje (jen předstírá, že je vážný). Pokud tedy budeme vnímat výpovědi mluvčího nadužívajícího slovo jakoby, aniž bychom si toto slůvko odmysleli, nabudeme dojmu, že myslí pravý opak toho, co chce ve skutečnosti říct. Po zápase jsem byl jakoby unavený – tzn., že ve skutečnosti jsem nebyl unavený, jen jsem to tak předstíral. Domluvil jsem se s ní, že se zítra jakoby uvidíme – tedy neuvidíme se, bude to jen jako. Koupili jsme jakoby nové auto – tzn. bylo nové jen zdánlivě, ve skutečnosti bylo staré.

Zaplevelování mluvy slůvkem jakoby iniciovalo vznik příležitostně utvořeného podstatného jména jakobýn, což ovšem není stoupenec revolučního hnutí za Velké francouzské revoluce v čele s Dantonem, Maratem nebo Robespierrem (to by se psalo s „í“), ale výraz pro pojmenování toho, kdo ve svých projevech nadměrně užívá slovo jakoby. V databázi Českého národního korpusu bychom pak našli i další odvozená slova: jakobýnistajakobýnismus. Až tak se projevuje jakobýnská rozpínavost.

A co vy? Patříte mezi jakobýny, nebo vám v žilách koluje modrá royalistická krev, která se odráží ve vašem vyjadřování?

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Vít Michalec

Mgr. Vít Michalec (*1979) vystudoval český a francouzský jazyk a literaturu na Pedagogické fakultě UK v Praze. V Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., se věnuje lexikologii a lexikografii. Je členem autorského kolektivu připravovaného Akademického slovníku současné češtiny (www.slovnikcestiny.cz).

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...