14
| 4. 12. 2017Němečtí vědci už druhým rokem válčí s vydavatelstvím Elsevier. Vysoké školy a výzkumné instituce se pod hlavičkou projektu DEAL, vedeném německou konferencí rektorů, snaží vyjednat s Elsevier lepší licenční podmínky. Současnou cenovou politiku nizozemského vydavatelství považují za neuspokojivou, bránící přístupu badatelů i veřejnosti k výsledkům výzkumu.
Cílem je dohoda, která by vedla k výrazné podpoře publikování v režimu open access. Německé školy a výzkumné instituce by za jeden společný poplatek získaly plný přístup ke všem elektronicky vydávaným časopisům z produkce Elsevier. Zároveň mají být všechny práce, jejichž první autor působí v Německu, volně přístupné komukoli na světě (pod licencí CC-BY). Náklady na publikování a peer-review by v duchu pravidel open access platili publikující vědci. „Chceme dosáhnout změny paradigmatu. Záměrem publikujících vědců je, aby se jejich práce četly,“ řekl Horst Hippler, prezident německé konference rektorů, časopisu The Scientist.
DEAL paralelně jedná i s vydavatelstvími Springer Nature a Wiley, s nimiž podle všeho spěje k dohodě. Jednání s Elsevier ale uvízla na mrtvém bodě. Ke konci října už čtrnáct německých vědců rezignovalo na členství v redakčních radách časopisů tohoto vydavatelství. A už téměř dvě stě německých institucí oznámilo, že s Elsevier neprodlouží smlouvu. Nedojde-li k dohodě, řada z nich ztratí s koncem roku k časopisům přístup. Bude v tom případě zajímavé sledovat, zda se to nějak projeví ve statistice návštěvnosti pirátského serveru Sci-Hub.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [384,82 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.