1 000
| 4. 12. 2017Tisíckrát lehčí než jakákoli předchozí sonda, určená k pohybu ve vodním prostředí, to je nová robotická včela z Harvardovy univerzity, představená koncem října. Zařízení o hmotnosti 175 miligramů (o 90 miligramů více, než předchozí model z titulní stránky tohoto čísla) je první mikrorobot, schopný létat, ponořit se do vody, plavat v ní, odstartovat z hladiny a bezpečně přistát. Aby toho dosáhl, museli mu autoři pomoci.
Našli takovou kombinaci tvaru křídla a rychlosti mávání, aby robovčele v obou prostředích stačil jeden pohon. Ve vzduchu je to 220–300, ve vodě jen 9–13 kmitů křídel za sekundu.
Největší výzvou byl ovšem start z vodní hladiny. Povrchové napětí vody je totiž třikrát silnější, než maximální zdvihová síla mikrorobota. Vědci problém vyřešili centrální komorou, do které si robot před startem elektrolýzou vody vyrobí kyslík a vodík. Plyny zvýší vztlak robota a vytlačí křídla z vody, jiskra pak výbušnou směs zapálí a reaktivní impuls vystřelí robovčelu do výšky 35 cm nad hladinu rychlostí dva metry za sekundu. Po přistání musí robot před dalším letem oschnout.
Inspirováno hmyzem – robovčela, schopná potápění i letu a využívající ke startu z vodní hladiny výbuchu plynů.
Hlavní autor této práce, Yufeng Chen, doufá, že výzkum může inspirovat vznik budoucích multifunkčních mikrorobotů, schopných pohybu ve složitém terénu a plnění řady úkolů. Nejmodernější robovčelu zatím bohužel k zemi vážou tenké drátky vedoucí k napájení a počítači, které stroj (navzdory pokroku) zatím není schopen nést na mikropalubě.
Yufeng Chen et al., Science Robotics 2017, DOI: 10.1126/scirobotics.aao5619
Čtěte také
Přehledné vysvětlení principů, na jejichž základě robovčela funguje.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [623,02 kB]