Publikovat, nebo nepublikovat?
| 2. 10. 2017Nedávno se na stránkách časopisu Science objevila zajímavá úvaha, zda by nebylo vhodné omezit přístup k informacím o ohrožených druzích třeba tím, že některé údaje neuvedeme nebo neupřesníme.
Autoři mají pravdu v tom, že zatímco dříve byly (potenciálně zneužitelné) informace o vzácných druzích k dispozici ve specializovaných knihovnách vědeckých a jiných institucí, dnes se obecně zveřejňuje online co nejvíc příspěvků, a může je tedy číst rozmanité spektrum čtenářů. Co se vědy týká, jde o ideální stav, protože zájemce o taxon není v přístupu k informacím omezen, což může dále rozšiřovat naše znalosti a pozorování.
Takřka volný přístup však může mít i své stinné stránky. Znalost lokalit může vést k odchytu či pytlačení zvířat chovateli a lovci, což je v posledních letech problém třeba u nově popsaných druhů plazů. Atribut „vzácný“ nebo „nový“ je přidaná hodnota zvyšující vědomě či podprahově obchodní zájmy. Autoři uvádějí také příklad, kdy zveřejnění faunistických dat ze soukromých pozemků vedlo k nepovoleným vstupům na tyto pozemky, což může narušit těžce budovanou spolupráci a důvěru soukromých subjektů s ochranáři.