Konec snu o meziplanetárních letech?
| 4. 2. 20161936:
H. T. Stetson zjistil slapové zjevy v ionosféře, způsobené Měsícem. Profesor Appleton z londýnské university, který zkoumal vlastnosti svrchních poloh ionosféry, přišel k názoru, že mají ve výši asi 250 km teplotu značně nad 1000 °C. Jinými slovy: ukazuje se, že Země je obklopena ohnivým obalem, který snad navždy zabrání lidstvu, aby mohlo se pustit na meziplanetární lety, o nichž se tolik sní. – Zkoumáme stratosféru, bude třeba studovat i vyšší obal, ionosféru.
Vesmír 14, 162, 1936/6
2016:
Profesor Edward V. Appleton se nemýlil, za své objevy spojené s horními vrstvami atmosféry ostatně získal roku 1947 Nobelovu cenu. Teplota v ionosféře skutečně může dosahovat až 2000 °C, s „ohnivým obalem“ to přesto není tak horké. Atmosféra je totiž ve výšce v řádu stovek kilometrů nad zemským povrchem tak řídká, že běžný teploměr by ukázal teplotu hluboko pod 0 °C. Vysoké teploty odpovídají značné kinetické energii částic ionizovaných vysokoenergetickým slunečním zářením. Ty jsou však příliš řídce rozptýlené a k výměně tepla při srážkách s nimi dochází jen vzácně. Na významné zahřátí povrchu rakety, satelitu nebo ISS to nestačí.
-ov-
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [242,31 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.