Výhody snížené plodnosti
| 9. 7. 2015Zhruba třetina počatých lidských embryí nedokončí vývoj. Mutace, která k tomu významně přispívá, se v populaci vyskytuje překvapivě často. Ledacos naznačuje, že byla pro naše předky výhodná.
„Nespravedlivě“ rozdělená dědičná informace
Lidská embrya jsou mimořádně nešikovná při dělení svých buněk. Nepříjemně často se pletou a nerozdělí dědičnou informaci spravedlivě mezi obě nově vznikající buňky.
Lidská dědičná informace je v každé buňce uložena ve 46 „porcích“, tzv. chromozomech. V embryích nejednou dochází k tomu, že některým buňkám nějaký ten chromozom chybí a jiným naopak přebývá.1) S určitým podílem takových buněk se dokáže embryo vypořádat a dokončí vývoj ve zdravé dítě.2) Pokud je defektních buněk většina nebo jsou takto postiženy všechny buňky zárodku, hrozí narozenému dítěti závažný defekt. Nejznámějším příkladem je výskyt nadbytečného chromozomu 21, který má za následek tzv. Downův syndrom. Relativně četné jsou však i odchylky od normálního počtu chromozomů určujících pohlaví.3) Mnohem častěji však mají chybějící nebo nadbytečné chromozomy za následek smrt zárodku.