Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Tuky snižují pocit nasycení: inhibují nervové receptory v žaludku

 |  5. 11. 2015
 |  Vesmír 94, 600, 2015/11

Bystří čtenáři si pamatují, že ve Vesmíru se občas objeví zmínka o iontových membránových receptorech TRP (transient receptor potentials) – kanálech, které zprostředkovávají mechanické, tepelné a bolestivé vjemy z periferie těla (viz např. Vesmír 87, 578, 2008/9). Vzpomenou si možná i na to, že některé z nich, jako je vaniloidní TRPV1, jsou příčinou pálivosti až bolestivosti kapsaicinu z papriček a že právě pálivá jídla pomáhají při snahách snížit příjem jídla (Vesmír 92, 570, 2013/10). Obě poslední fakta propojuje nedávná studie o tom, že jsou to právě receptory TRPV1 v žaludku, které vyvolávají v mozku pocit nasycení, když na ně působí pálivá jídla s kapsaicinem. Je to podobný pocit sytosti, jako když se receptory TRP dráždí mechanickým roztažením žaludku po vydatném jídle. V horní části žaludku jsou totiž senzitivní gangliová vlákna bloudivého nervu (n. vagus) vybavena právě receptory TRPV1. Studie na myších, geneticky zbavených receptorů TRPV1, ukázala jejich výjimečný význam pro regulaci množství pozřené potravy (PMID: 26285043).

A přejídání? Mimo psychické důvody – jídlo zvyšuje protistresové vylučování serotoninu a dopaminu v mozku – je způsobeno zřejmě tím, že se oslabuje přirozená regulace sytosti v žaludku, a to díky tukům v potravě. Když byly „divoké“ laboratorní myšky krmeny vysokotukovou dietou, spotřeba potravy vedoucí k otylosti byla u nich vyšší než u transgenních myší bez TRPV1. Ukázalo se, že právě tuky vyřazují receptory TRP – tyto senzory sytosti. Platí-li to také u lidí, lze s nadsázkou říct, že když začneme nejdřív jíst opečenou uzeninu, špek či slaninu, pak se mechanické kapsaicinové receptory bloudivého nervu ve stěně žaludku poměrně rychle znecitlivují a my pak pokračujeme v jídle mnohem déle. Bohužel je to vítáno jen našimi mozkovými centry libosti a tukovými buňkami v podkoží, které se radostně plní a zaoblují naše tvary. Ale už méně v orgánech, které také tukovatí (steatóza jater aj.). A už vůbec se neraduje zanícená výstelka našich cév, kde se plíživě připravují aterosklerotické změny – minová pole cévních příhod a infarktů, jak tvrdí zastánci lipidové teorie aterosklerózy (např. PMID: 25816732). Připomeňme, že před více než 100 lety fyziolog Nikolaj Aničkov vyvolával rychlé kornatění aorty králíků dietou z vajec, masa a mléka (PMID: 24484612). Dodnes je mi záhadou, jak tyto ubohé pojídače pampeliškového listí a sena přinutil, aby se živili touto v podstatě anglickou snídaní.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

František Vyskočil

Prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc., (*1941) vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze. Ve Fyziologickém ústavu AV ČR, v. v. i., se zabývá neurofyziologií a biofyzikou buněčných membrán. Objevil nekvantové uvolňování neuropřenašečů na synapsích savců. Hirschův index (Vesmír 85, 555, 2006/9) jeho prací je 36. Je členem Učené společnosti ČR a The Physiological Society (Londýn a Cambridge). Na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a na Lékařské univerzitě v Kazani přednáší fyziologii živočichů a člověka. V roce 2011 získal čestnou oborovou medaili J. E. Purkyně a na návrh předsedy AV ČR medaili Josefa Hlávky.
Vyskočil František

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné