Nakolik je Česká republika autonomní?
Mohou si jednotlivé evropské národní energetiky dovolit jít svou vlastní cestou?
| 13. 2. 2014
| Vesmír 93, 72, 2014/2
Jestliže chci tyto otázky seriózně zodpovědět, musím nejprve udělat několik poznámek ohledně širšího rámce, v němž se energetická politika odehrává.
1. Světovou konjunkturu mohou popohánět především rozvíjející se ekonomiky tzv. skupiny BRICS. Tyto země však používají energii neefektivně, a snižují tak světovou nabídku. Nejsilnější a nejagresivnější z těchto aktérů, čína, se navíc snaží různými způsoby získat kontrolu nad zdroji energie v globálním měřítku.
Nyní vidíte 8 % článku. Co dál:
Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném →
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Energetika
RUBRIKA: Glosy
O autorovi
Petr Robejšek
Doc. Dr. Petr Robejšek (*1948) vystudoval sociologii na Univerzitě Karlově a národní hospodářství na Univerzitě Hamburk. Zabývá se analýzou hospodářských a politických procesů. Je autorem knihy Svět viděný z Řípu – zahraniční politika pro každého z nás. Německy vyšly jeho knihy Abschied von der Utopie, Plädoyer für eine sanfte NATO-Osterweiterung a Prinzip Leistung (spoluautor E. Zander).
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...