Nakolik je Česká republika autonomní?
Mohou si jednotlivé evropské národní energetiky dovolit jít svou vlastní cestou?
| 13. 2. 2014
| Vesmír 93, 72, 2014/2
Jestliže chci tyto otázky seriózně zodpovědět, musím nejprve udělat několik poznámek ohledně širšího rámce, v němž se energetická politika odehrává.
1. Světovou konjunkturu mohou popohánět především rozvíjející se ekonomiky tzv. skupiny BRICS. Tyto země však používají energii neefektivně, a snižují tak světovou nabídku. Nejsilnější a nejagresivnější z těchto aktérů, čína, se navíc snaží různými způsoby získat kontrolu nad zdroji energie v globálním měřítku.
Nyní vidíte 8 % článku. Co dál:
Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném →
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Energetika
RUBRIKA: Glosy
O autorovi
Petr Robejšek
Doc. Dr. Petr Robejšek (*1948) vystudoval sociologii na Univerzitě Karlově a národní hospodářství na Univerzitě Hamburk. Zabývá se analýzou hospodářských a politických procesů. Je autorem knihy Svět viděný z Řípu – zahraniční politika pro každého z nás. Německy vyšly jeho knihy Abschied von der Utopie, Plädoyer für eine sanfte NATO-Osterweiterung a Prinzip Leistung (spoluautor E. Zander).
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.