Chagasova nemoc: čas prolomit mlčení
Chagasova choroba patří k jedné z nejopomíjenějších nemocí na světě. Podle současných odhadů Světové zdravotnické organizace žije na světě 10–15 milionů infikovaných osob, z nichž ročně umírá asi 14 000 lidí.
Ve většině zemí je nemoc přenášena hlavně krev sajícím hmyzem (zejména plošticemi), i když přenos je možný také z matky na dítě, krevní transfuzí, transplantací orgánů a dokonce i kontaminovaným jídlem. Nemoc se vyskytuje v několika zemích Latinské Ameriky, ale kvůli celosvětové migraci je stále více případů hlášeno i v USA, Evropě, Austrálii a Japonsku. Nemocní mohou žít bez symptomů i několik let, ale v období chronické fáze nemoci se u třetiny infikovaných rozvinou vážné zdravotní potíže, které mohou vést k smrti.
V roce 2009, u příležitosti stého výročí od objevení této parazitární nemoci, vyhlásila organizace Lékaři bez hranic kampaň „Chagasova nemoc: čas prolomit mlčení“. Kampaň vyzývá, aby v zemích s trvalým výskytem této nemoci přestali přehlížet pacienty trpící Chagasovou nemocí a kromě kontroly přenosu nemoci se soustředili také na podporu diagnostiky a léčby nemocných. Lékaři bez hranic rovněž volají po zvýšeném úsilí ve výzkumu a vývoji nových léků, po rychlých diagnostických testech použitelných v odlehlých oblastech a lepších léčebných metodách.