Aktuální číslo:

2025/7

Téma měsíce:

Umění

Obálka čísla

Pokémoni se uplatňují ve výzkumu rozeznávání tváří

 |  3. 5. 2013
 |  Vesmír 92, 257, 2013/5

Asi leckterý rodič potomků mezi 2 a 20 lety trpí pokémonovou agresivitou, která se projevuje jen obtížně potlačitelnou chutí zapálit televizi, kdykoliv v ní poskakují fantaskní postavičky v nakašírovaných soubojích. Přesto se pokémoni mohou uplatnit v zajímavém výzkumu, jako se to stalo nedávno při studiu mechanismu rozeznávání tváří.

Podle všeho jsme vybaveni velmi citlivým a výkonným neurologickým systémem, který během pár milisekund rozezná tváře jiných osob a také přečte jejich výraz. Není to nic divného, tahle schopnost vždy byla poměrně klíčová pro naše přežití, a proto ji intenzivně tvaroval přírodní výběr. Podle převládající teorie máme v mozkové kůře speciální modul na rozeznávání tváří, který nemá na starost nic jiného. Tomu oponuje představa, že rozeznávání tváří je sice velmi významné, ale mozek ho provádí v rámci obecnějšího systému pro rozeznávání objektů a časem se tváře učí lépe a lépe. Problém je v tom, že se velmi rychle stáváme natolik dobrými rozeznávači obličejů, že v mozku nepoznáme, jak to celé funguje.

Proto se skvělými dobrovolníky pro výzkum rozeznávání tváří staly děti se zálibou v pokémonech. Ještě nejsou tak dobré v rozeznávání obličejů, ale v pokémonech se vyznají tak, že to hraničí s patologickou posedlostí. Karin a Tom Jamesovi z Indiana University posadili 10 malých expertů na pokémony a 13 nezkušených dětí na funkční magnetickou rezonanci a sledovali jejich reakce na lidské obličeje, pokémony a také digimony, v nichž se žádné dítě příliš neorientovalo.

A jak to dopadlo? Malí experti na pokémony rozeznávali své příšerky se zároveň probíhající výraznou aktivitou oblasti mozku, kde se čtou tváře, zatímco u nezkušených dětí nic podobného neproběhlo. Dotyčná oblast mozku očividně nasává zkušenost jako houba, ať už to jsou tváře známých anebo bojující potvory z jiných světů.

NeuroImage 67, 182–192, 2013; Indiana University News 5. 12. 2012

 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Psychologie a psychiatrie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Stanislav Mihulka

RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D., (*1973) je šéfredaktorem popularizačního webu Osel.cz. Vystudovaný biolog, kterému učarovala popularizace vědy, taje astrofyziky a magie výchovy tří nespoutaných potomků. Ve službách Slezské univerzity v Opavě popularizuje vědu.
Mihulka Stanislav

Doporučujeme

Věstonická superstar

Věstonická superstar video

Soška tělnaté ženy z ústředního tábořiště lovců mamutů u dnešních Dolních Věstonic pod Pálavou je jistě nejznámějším archeologickým nálezem...
K čemu je umění?

K čemu je umění? uzamčeno

Petr Tureček  |  7. 7. 2025
Výstižná teorie lidské evoluce by měla nabídnout vysvětlení, proč trávíme tolik času zdánlivě zbytečnými činnostmi. Proč, jako například lvi,...
Paradoxní příběh paradoxu obezity

Paradoxní příběh paradoxu obezity uzamčeno

Petr Sucharda  |  7. 7. 2025
Obezita představuje jednu z nejzávažnějších civilizačních chorob, jejíž důsledky zasahují do téměř všech oblastí lidského zdraví. Její definice...