Hormonální zombie
Ve dne chřadne, v noci nabírá na síle. Řeč není o některém z dnes tak populárních filmových či románových upírů, ale o syntetickém hormonu, který je s to napáchat v životním prostředí i v lidském organismu velkou neplechu.
Dopované hovězí
Trenbolon acetát je zlatý důl pro jeho výrobce i pro americké chovatele skotu. Každoročně napíchají farmáři v USA tento syntetický hormon 20 milionům býků. Dobytek pak lépe využívá krmivo k růstu a vytváří si více svalové hmoty. Farmáři si tak ročně přijdou navíc na miliardu dolarů. Trenbolon acetát se v těle býka mění na trenbolon a ve svalových buňkách působí na místech určených pro vlastní hormony zvířete, například pro testosteron produkovaný ve varlatech. Trenbolon sehrává roli šperháku otevírajícího zámek k růstu svalu místo „klíčů“ – tedy hormonů, jež si vyrábí samo zvíře.
Hormon nezůstává v těle zvířete, ale proměněný na celou řadu dalších molekul je vylučován s močí i výkaly a dostává se do životního prostředí. Mohl by tam napáchat velké škody, protože patří k látkám souhrnně označovaným jako endokrinní disruptory. To znamená, že je „členem klubu“ látek schopných narušit hormonální rovnováhu v organismu živočichů i člověka. Účinky trenbolonu jsou v tomto ohledu razantní. Pokud se ryby vyvíjejí ve vodě obsahující řádově desítky nanogramů1) trenbolonu na litr, odskáčou si to poruchami ve vývoji pohlavních žláz a narušenou plodností.