Calycophyllum spruceanum, bič na bičíkovce?
| 3. 10. 2013Třetí nejrozšířenější parazitickou nemocí tropických a subtropických oblastí Jižní Ameriky je Chagasova choroba (Vesmír 91, 560, 2012/10). Uvádí se, že až 40 % tamních obyvatel trpí tímto onemocněním, které je provázeno horečkou, celkovou únavou, bolestmi hlavy, vyrážkou, nechutenstvím, průjmy a zvracením.
Původcem těchto problémů je bičíkovec Trypanosoma cruzi (trypanozoma americká, t. Chagasova), zástupce stejného rodu jako africká Trypanosoma gambiense (trypanozoma spavičná), jež je původcem nechvalně známé spavé nemoci.
V dnešní době se Chagasova choroba léčí syntetickými léčivy, která mají velice nebezpečné vedlejší účinky, a mnozí diskutují o jejich skutečné účinnosti. Pro většinu obyvatel Latinské Ameriky jsou navíc finančně nedostupná. Připomeňme, že zhruba 50 % dnes používaných léků má původ v biologicky aktivních látkách získaných z rostlin. Můžeme tedy říci, že ekosystémy bohaté na život jsou stále velmi důležitým zdrojem pro nás neznámých látek, které mají veliký potenciál nejen v medicíně.