Mikrobiom
Ad Vesmír 91, 326, 2012/6
| 12. 7. 2012
| Vesmír 91, 386, 2012/7
Látky z ženšenu, o nichž se zmiňuje článek J. Lhotského Mikrobiom, jsou ginsenosidy (nikoli ginsedosidy) a jsou to glykosidy triterpenové, nikoli steroidní. Steroidy je možné považovat za podmnožinu triterpenů, ale ne naopak.
Biosyntéza steroidů vychází ze skvalenu, což je jednoduchý lineární triterpen. Jako steroidy označujeme látky, které mají molekulu poskládanou do charakteristického uspořádání se třemi šestičetnými a jedním pětičetným cyklem a snížený počet uhlíků. Triterpeny mívají obvykle všech 30 uhlíků a uspořádání cyklů má více variant.
Ke stažení
článek ve formátu pdf [277,62 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Mikrobiologie
RUBRIKA: Dopisy čtenářů
O autorovi
Oldřich Lapčík
Prof. RNDr. Oldřich Lapčík, Dr., (*1960) vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě UK, je vedoucím Ústavu chemie přírodních látek na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Zabývá se vývojem imunoanalytických metod stanovení nízkomolekulárních biologicky aktivních látek, např. steroidů a dalších izoprenoidů, izoflavonoidů, tryptaminů a kanabinoidů pro aplikace v různých oborech biologických a lékařských věd.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.