Mikrobiom
Ad Vesmír 91, 326, 2012/6
| 12. 7. 2012
| Vesmír 91, 386, 2012/7
Látky z ženšenu, o nichž se zmiňuje článek J. Lhotského Mikrobiom, jsou ginsenosidy (nikoli ginsedosidy) a jsou to glykosidy triterpenové, nikoli steroidní. Steroidy je možné považovat za podmnožinu triterpenů, ale ne naopak.
Biosyntéza steroidů vychází ze skvalenu, což je jednoduchý lineární triterpen. Jako steroidy označujeme látky, které mají molekulu poskládanou do charakteristického uspořádání se třemi šestičetnými a jedním pětičetným cyklem a snížený počet uhlíků. Triterpeny mívají obvykle všech 30 uhlíků a uspořádání cyklů má více variant.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [277,62 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Mikrobiologie
RUBRIKA: Dopisy čtenářů
O autorovi
Oldřich Lapčík
Prof. RNDr. Oldřich Lapčík, Dr., (*1960) vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě UK, je vedoucím Ústavu chemie přírodních látek na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Zabývá se vývojem imunoanalytických metod stanovení nízkomolekulárních biologicky aktivních látek, např. steroidů a dalších izoprenoidů, izoflavonoidů, tryptaminů a kanabinoidů pro aplikace v různých oborech biologických a lékařských věd.
Doporučujeme
Homochirální život a racemická smrt
Tomáš Ovad, Petr Slavíček | 2. 9. 2024
Saský král Lothar III. zahájil krátce po své korunovaci římským císařem tažení na Sicílii, ovládanou normanským panovníkem Rogerem II. Ačkoli...
Žabí poklad amazonských domorodců
Dagmar Civišová, Svatopluk Civiš | 2. 9. 2024
Pro někoho jde o magickou medicínu prodávanou na internetu, pro domorodé obyvatele Amazonie o cennou surovinu využívanou v tamní medicíně, ale v...
Podvodní ohňostroj
Bioluminiscence, tedy proces produkce a emise
studeného světla živými organismy, se může uplatnit
v základním výzkumu, v neinvazivním...