Aktuální číslo:

2018/2

Téma měsíce:

Bionika

Víte co se uvolňuje z vašich zkumavek a ovlivňuje vaše měření?

Všechen plastový spotřební materiál není vyroben stejně!
7. 6. 2012
 |  Vesmír 91, 358, 2012/6
komerční prezentace

V roce 1963 uvedl Eppendorf do laboratoří první plastové mikrozkumavky a tím stvořil standard, který je doposud používán ve výzkumných i diagnostických laboratořích.

Dr. Holt a jeho skupina publikovali v Science v roce 2008 pojednání o ovlivnění vazby léčiva na membránový mozkový receptor látkou, která se v průběhu experimentu uvolňovala z plastových zkumavek, ve kterých stanovení probíhalo (McDonald G. R. et al.: Science 322, 917, 2008). Od té doby se stále více pracovníků laboratoří zajímá o to, jaký plastový spotřební materiál používají při svých experimentech.

Výrobci běžně přidávají chemikálie během procesu výroby zkumavek, špiček a destiček, aby dosáhli požadovaných vlastností výrobků anebo výrobu zlevnili či zrychlili. Některá aditiva jsou pro výrobu nepostradatelná. Ukázalo se, že některá z postradatelných aditiv mohou být zdrojem chyb při různých stanoveních.

Výrobce Eppendorf používá výrobní techniky, které eliminují ta aditiva, která se ukázala být škodlivá pro řadu aplikací.

Eppendorf zkumavky, destičky a špičky – věřte kvalitě originálu:

  • V žádném kroku výroby nejsou použita mazadla, uvolňovací činidla, plastifikátory, biocidy.
  • Každá šarže výrobků je testována na kvalitu i čistotu. Eppendorf dokládá ke svých výrobkům certifikát obsahu aditiv a použitých materiálů a charakteristických hodnot uvolněných těžkých kovů a ke každé šarži svých výrobků certifikát čistoty.
  • Výroba je automatizovaná, v čistých podmínkách, čímž jsou eliminovány lidské zásahy jako možný zdroj kontaminace.

Měření absorbance vody inkubované ve zkumavkách různých výrobců:

Zkumavky různých výrobců (v tripletu) s 200 μl vody (Molecular Biology Grade) byly inkubovány 30 min při 95 °C při třepání 1000 rpm (ThermoMixer Eppendorf). Poté bylo 100 μl přeneseno do plastové kyvety (UVette Eppendorf) a byla změřena absorbance při 260 nm a scan od 220–350 nm u každého vzorku s použitím spektrofotometru BioSpectrometer basic (Eppendorf). U každého vzorku byla z naměřené absorbance při 260 nm vypočítána koncentrace DNA (μg/ml). Test provedli pracovníci Eppendorf Czech and Slovakia na jednom ze seminářů se zákazníky. Použité zkumavky lze běžně zakoupit na trhu v České republice.

Více informací na:

www.eppendorf.com/consumables

www.youtube.com/watch?v=w5T9ygefSx0

Obrázky

Eppendorf Czech & Slovakia s.r.o.

Kolovratská 1476 · 251 01 Říčany u Prahy

Česká republika

Tel/Fax: +420 323 605 454

E-mail: eppendorf@eppendorf.cz

www.eppendorf.cz / www.eppendorf.sk

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Laboratorní technika

Doporučujeme

Návrat Široka

Návrat Široka

Pavel Pipek  |  9. 2. 2018
Zpráva, která na mě právě vyskočila na Twitteru, by asi většinu Evropanů nechala chladnou, ale mé srdce buší tak, že mám chuť okamžitě vyskočit z...
Rytíř našich vod

Rytíř našich vod

Marek Janáč  |  5. 2. 2018
Na stěně ve své kanceláři má vystavené krunýře velkých raků. Za jeho pracovní židlí v akváriu rak. V knihovně knihy o racích a v laboratoři ve...
O kvantových počítačích a šifře RSA

O kvantových počítačích a šifře RSA uzamčeno

Jiří Poš  |  5. 2. 2018
značným příslibem pro výpočetní systémy budoucnosti je rozvíjející se obor kvantových počítačů. Představují naději, že eliminují některá vážná...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné