Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Bakteriální gen pomáhá broučímu škůdci kávových plantáží

 |  7. 6. 2012
 |  Vesmír 91, 319, 2012/6

Brouk známý v anglicky mluvících zemích jako coffee berry borer a v Latinské Americe jako broca del café je obávaný škůdce kávovníkových plantáží. Jde o nosatce Hypothenemus hampei, který vyvrtává díry do kávových zrn, a tím je znehodnocuje. Je hlavním zdrojem problémů v mnoha oblastech, kde se káva pěstuje. Tento původně africký brouk se rozšířil do celého světa, přičemž důvod jeho rychlého šíření zřejmě souvisí s tím, že je schopen trávit polysacharid galaktomannan, přítomný v oplodí kávových bobulí. Galaktomannan je rozkládán enzymem mannanázou, který byl donedávna znám pouze u bakterií, na jednodušší cukry.

Týmu biologů pod vedením J. K. C. Roseho z Cornellovy univerzity v Ithace ve státě New York se podařilo v genomu brouka najít gen HhMAN1, který kóduje enzym mannanázu. Tento gen nebyl dosud nalezen u žádného jiného druhu hmyzu, ani u blízce příbuzného nosatce Hypothenemus obscurus. Je evidentně bakteriálního původu a pochází z bakterie, která žije v střevním systému nosatce. Jakým způsobem se gen z bakterie dostal do genomu brouka, není jasné. Jde o vzácný příklad přenosu genů bakterie do genomu živočicha se zřejmým benefitem pro živočicha. Díky tomuto genovému transferu mohl nosatec H. hampei najít dosud jinými brouky neužívaný zdroj potravy, a rozšířit se tak po celém světě. (Nature, doi: 10.1038/nature.2012.10116)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zemědělství
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné