Aktuální číslo:

2018/2

Téma měsíce:

Bionika

Tvůrčí cesta Richarda Dawkinse

Richard Dawkins : Největší show pod sluncem Argo/Dokořán, 408 stran, 32 stran barevné přílohy, Praha 2011, ISBN 978-80-7363-344- 8/978-80-257-0410-3
 |  9. 2. 2012
 |  Vesmír 91, 115, 2012/2

Richard Dawkins může zemřít. Tedy ne že bych mu to přál! Ale kdyby náhodou teď někdy umíral, myslím, že by mohl umírat spokojený s tím, že stihl napsat své životní dílo. Alespoň tak hodnotím jeho poslední (u nás vydanou) knihu.

V únoru 2009 by Charles Darwin oslavil dvousté narozeniny a zároveň stopadesáté výročí prvního vydání svého Původu druhů. Toto významné datum jsme si připomínali celý rok. V zahraničí vyšla řada knih o evoluci, z nichž právě Dawkinsova Největší show pod sluncem byla s mírným zpožděním přeložena i do češtiny. Naši čtenáři mohou znát jeho předchozí knihy o evoluci: Řeka z ráje (česky 1996), Sobecký gen (1998), Slepý hodinář (2002), Příběh předka (2008) a Boží blud (2009). Ta jeho první (Sobecký gen vyšel poprvé v roce 1976) je brána jako bible ultradarwinistů (původně hanlivé označení dnešního mainstreamového pojetí) a vzbudila velkou vlnu ohlasu a kritiky. Čas však ukázal, že Dawkinsovy představy o zaměření se na gen jako objekt přírodního výběru (jediná trvalá entita, která přechází z generace na generaci) byly opodstatněné. Jeho první knihy byly psány sice poutavou formou, ale přesto pro řadu čtenářů (nejen laiků) těžko stravitelné a svým zaměřením na „genetiku“ poněkud abstraktní. Dawkins během let při jejich prezentování, obhajování, při diskusích se čtenáři a odpůrci a hlavně postupným vylepšováním argumentů zdokonalil svůj styl natolik, že jeho poslední kniha je brilantním textem plným poutavých příběhů i pro (či spíše právě pro) laiky.

V Dawkinsově literární tvorbě lze sledovat poměrně zřetelný vývoj jeho zaměření. Byť všechny knihy psal pro nejširší veřejnost, postupně měnil (a stále mění) svůj úhel pohledu a intenzitu provokování a argumentování. Než však šmahem odsoudíte Dawkinse jako nesmiřitelného rouhače, antikrista a štváče, měli byste si uvědomit souvislosti a okolnosti vzniku jeho knih. První knihy Sobecký genRozšířený fenotyp byly de facto technickým, byť provokativním popisem úhlu pohledu nazírání přírodního výběru – je zbytečné sledovat, co si o svém chování myslí jeho protagonisté, důležité je, jak jim pomáhá předávat vlastní geny do dalších generací.

Další knihy (Slepý hodinář, Řeka z ráje, Výstup na horu nepravděpodobna) se pak podrobněji zaměřují na jednotlivé aspekty přírodního výběru a jsou jakýmisi reakcemi na kritické připomínky a výtky proti darwinismu. Následující kniha Příběh předka je skvostným průvodcem fylogenezí živočišné říše (respektive původem člověka až ke kořenům – k jednobuněčným organismům). O dva roky později vyšla kniha Boží blud, která poněkud „vybočuje“. (Nu, prvním vybočením vlastně byla kniha Rozplétání duhy o vztahu vědy a umění.) Dawkins byl vždy aktivní a nesmiřitelný ateista, který si cenil poznání před vírou a nebál se to všem dávat najevo. Tímto svým postojem získával jak nepřátele, tak i (myslím neméně početné) obdivovatele.

Kniha Boží blud je manifestem ateistů, kniha bojující proti církevní demagogii a adoraci křesťanství vůbec. Českému čtenáři obzvláště se tento postoj může zdát zbytečný a nepochopitelný, musíme si ale uvědomit, že v rámci Evropy se ke křesťanství hlásí menší procento obyvatel než u nás jen v Kosovu a Albánii. U nás se k ateismu hlásí 54–61 % obyvatel, což nás řadí na šestou příčku světového žebříčku v počtu ateistů; s ohledem na vyšší hodnotu tohoto rozpětí je před námi pouze Japonsko a Vietnam. Naproti tomu například v USA je deklarace ateismu společenským stigmatem a kupříkladu v politice výrazným handicapem. Křesťanské církve s tradičním monopolem na vzdělávání tak v některých státech zakazují či omezují výuku evoluce, což je právě situace, proti které Dawkins aktivně bojuje. Naléhavost tohoto boje jistě podtrhuje i rozsah knihy – české vydání má 480 stran.

Vraťme se však k recenzované knize – Největší show pod sluncem je sbírkou důkazů evoluce a skutečně, kromě krátkého vysvětlení, co ve vědě znamená „teorie“, se Dawkins zaměřuje na rozličné příklady a doklady přírodního výběru, vysvětluje je čtenářům a popisuje i metodické aspekty výzkumu evoluce. Kromě těch klasických, jako je popis inverzní stavby oka obratlovců, vedení laryngiálního nervu či chámovodů, je to i množství aktuálních dokladů od recentně publikovaných studií o pozorované evoluci mikroorganismů v laboratorních podmínkách, nově nalezených fosilních „chybějících článcích“ (s velkou kritikou konceptu „chybějících článků“) až po organizaci ekosystémů. Dawkins zevrubně popisuje každý příklad, seznamuje nás často i s okolnostmi jeho objevu a potřebnými znalostmi k jeho pochopení (molekulární hodiny, neurulace atp.), zvažuje, co si o daném příkladu mohl myslet Darwin, a hlavně ukazuje, jak jsou existující doklady konstrukčně nedokonalé. Pokud by je stvořil Bůh, určitě by nikdy nezískal inženýrský titul.

Bylo napsáno hodně knih o evoluci, ale pokud jste je ještě nečetli, tahle vás určitě zaujme. A pokud jste je už četli, takhle vás ponebaví a poskytne vám ucelený přehled. Těžko říct, zda Dawkins tuhle svou laťku ještě někdy překoná. S ohledem na své současné poslání – šířit poznání a vychovávat ke zvídavosti – vydal vloni obrázkovou knihu The Magic of Reality: How We Know What’s Really True, která je určena pro děti a mládež. Snad ji někdo vydá v češtině.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Evoluční biologie
RUBRIKA: Nad knihou

O autorovi

Ivan H. Tuf

Ivan Hadrián Tuf, Ph.D., (*1974) vystudoval Přírodovědeckou a Filozofickou fakultu UP v Olomouci, kde se na katedře ekologie a životního prostředí zabývá studiem půdní fauny.

Doporučujeme

Návrat Široka

Návrat Široka

Pavel Pipek  |  9. 2. 2018
Zpráva, která na mě právě vyskočila na Twitteru, by asi většinu Evropanů nechala chladnou, ale mé srdce buší tak, že mám chuť okamžitě vyskočit z...
Rytíř našich vod

Rytíř našich vod

Marek Janáč  |  5. 2. 2018
Na stěně ve své kanceláři má vystavené krunýře velkých raků. Za jeho pracovní židlí v akváriu rak. V knihovně knihy o racích a v laboratoři ve...
O kvantových počítačích a šifře RSA

O kvantových počítačích a šifře RSA uzamčeno

Jiří Poš  |  5. 2. 2018
značným příslibem pro výpočetní systémy budoucnosti je rozvíjející se obor kvantových počítačů. Představují naději, že eliminují některá vážná...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné