Aktuální číslo:

2020/6

Téma měsíce:

Léky pro budoucnost

Ostrorepům možná zvoní hrana

 |  10. 2. 2011
 |  Vesmír 90, 67, 2011/2

Ostrorepi jsou mořští členovci připomínající korýše. Jejich tělo je chráněno pevným krunýřem ve tvaru podkovy, ze kterého vystupuje dlouhý ocas. Největší ze čtyř žijících druhů ostrorepa, ostrorep americký (Limulus polyphemus), dosahuje celkové délky až 60 cm. Tato zvláštní stvoření žijí na Zemi už déle než 400 milionů let a jsou proto označována jako živé fosílie. Studie biologů z Göteborské univerzity však ukazuje, že ostrorepům možná začíná zvonit hrana. Když vědci zkoumali genetickou variabilitu populací ostrorepů z východního pobřeží Ameriky, zjistili, že když na konci poslední doby ledové došlo k výraznému globálnímu oteplení, výrazně se snížil počet ostrorepů. Z toho usuzují, že nastávající klimatické změny a s nimi související změny úrovně hladiny moře a teploty vody nepřinesou ostrorepům nic dobrého. Negativní vliv na populace ostrorepů má už dnes trvalý úbytek pláží, na které ostrorepi vycházejí v době rozmnožování a také jejich intenzivní lov. Z masa ostrorepů si rybáři připravují návnady a jejich modrou krev využívá farmaceutický průmysl k výrobě souprav určených k detekování bakteriálních toxinů (Limulus test). Je docela možné, že na pravěké členovce, kteří v oceánech žijí už 400 milionů let, by to mohlo být příliš (University of Gothenburg, News: Sep 24, 2010, www.science.gu.se/english/News/News_detail/climate-change-affects-horseshoecrab-numbers.cid954894).

Limulus test

Z krve ostrorepů se vyrábí tzv. LAL test (Limulus Amebocyte Lysate Assay), který je v českém lékopisu (ČSL5) označován jako Limulus test. Pomocí tohoto velmi citlivého biotestu lze kvantitativně stanovovat bakteriální endotoxiny, lipopolysacharido-proteinové komplexy Gram negativních bakterií a sinic, které se uvolňují do prostředí po rozpadu jejich buněk a pro člověka představují významné zdravotní riziko. Test nachází uplatnění zejména při farmaceutické výrobě, kdy je nezbytné odstranit všechny stopy endotoxinů z léčivého přípravku. I velmi malá množství endotoxinu mohou u člověka způsobit onemocnění.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Matěj Novák  |  1. 6. 2020
V nedávné době se 3D tisk objevoval v médiích především v souvislosti s výrobou ochranných pomůcek proti koronaviru. Nejedná se však v žádném...
Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Jiří Beneš, Ladislav Machala  |  1. 6. 2020
Přestože řada otázek čeká na vysvětlení, vědci rychle skládají obraz infekce novým virem.
O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty

O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty uzamčeno

Pavel Surynek  |  1. 6. 2020
Jak přimět desetiletí propracovávané všemožné triky pracovat na hledání optimální cesty pro mobilní roboty k dosažení cíle a chytře odřezávat...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné