Hormonální antikoncepce
V souvislosti s výzkumy atraktivity žen a mužů podle tělesných znaků (pachu, tělesné velikosti a stavby těla, symetrie a dalších rysů obličeje) byly v posledních dvou desetiletích zjištěny i proměny atraktivity žen pro muže na jedné straně a preferencí mužských rysů ženami na straně druhé během menstruačního cyklu. Na tom je zajímavé to, že ovulace, o kterou tady jde, je u člověka relativně skrytá na rozdíl od např. našich nejbližších příbuzných – šimpanzů. Šimpanzi jsou promiskuitní, a tak signalizace schopnosti být oplodněna ze strany samice a následné páření s více samci zvyšuje naději mít potomky. U člověka jsou však v souvislosti s potřebou zajištění péče o nezralé děti vytvářeny partnerské páry. Proto není vhodné zvyšovat pravděpodobnost oplodnění pohlavním stykem s více partnery, ale zvýšit pravděpodobnost pohlavního styku a oplodnění svým partnerem.
Již dříve bylo zjištěno, že pachové signály žen v období před ovulací zvyšují pro muže atraktivnost žen (tj. více žen je jimi považováno za atraktivní). Navíc v období před ovulací a během ní jsou ženy hodnoceny jako atraktivnější – snad plností (napnutostí) kůže, prokrvením rtů apod. Zajímavé je, že ženy bývají hodnoceny jako symetričtější (a symetrie obličeje zvyšuje atraktivitu). Je také známo, že ženy preferují v období kolem ovulace maskulinnější rysy v obličeji muže a že i pachová preference je jiná, a to zvláště ve vztahu k odlišnosti charakteristik obranného systému. Určité změny byly pozorovány i ve vztahu k hlasovým projevům. Bylo jen otázkou času, kdy se zeptáme, jaký je rozdíl mezi ženami, které používají a které nepoužívají antikoncepci. Převládal názor, že hormonální antikoncepce nutně bude snižovat efekty, které se evolučně utvářely ve vztahu k zmíněnému partnerství muže a ženy.
Alexandra Alvergneová a Virpi Lummaaová shrnuly experimenty1) sledující, jak se mění atraktivita a preference různých znaků žen, které nepoužívaly hormonální antikoncepci, a naopak žen, které ji pravidelně užívaly. Uvedené výzkumy ukázaly, že u žen procházejících přirozeným ovulačním (menstruačním) cyklem jednak v ovulaci vzrůstá preference pachu symetrických mužů, vzrůstá dále preference maskulinity tváře mužů, preference mužských vokálních charakteristik a také preference pachu mužů odlišných ve znacích hlavního histikompatibilního komplexu (později po ovulaci naopak klesá).
Dále se ukázalo, že pro muže se zvyšuje atraktivita hlasu, pachu a tělesných charakteristik ovulujících žen. U žen, které používaly antikoncepci, se tyto efekty vůbec neprojevily nebo byly změny u nich malé (v případě preference maskulinity v obličeji a hlase mužů). Nejenže se neměnily preference ze strany žen, ale také účinek na jejich atraktivitu byl nevýznamný. Užívání antikoncepce tudíž může narušovat jak variabilitu preferencí během menstruačního cyklu, tak proměny atraktivity, čímž se snižuje schopnost soutěže o výběr partnera s ženami neužívajícími antikoncepci. Dodávám, že lze uvažovat i o snižování pestrosti partnerského sexuálního života.
Je jasné, že současná společnost se bez regulace početí neobejde. Je ale nutné si uvědomit, že tím dochází k nivelizaci působení sexuálními signály na partnera, což při masovém měřítku užívání antikoncepce má jistě celospolečenské důsledky, které zatím můžeme těžko identifikovat, protože nevíme, jak změny atraktivity a preferencí ovlivňují partnerský vztah a jeho trvalost.
Poznámky
1) Alexandra Alvergne and Virpi Lummaa: Does the contraceptive pill alternace mate choice in humans?, Trends in Ecology & Evolution 25, 171–179, 2009; doi: 10.1016/j.tree.2009.08.003
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [352,82 kB]