Aktuální číslo:

2018/2

Téma měsíce:

Bionika

Uhlí i mufloni na dosah

11. 2. 2010
 |  Vesmír 89, 107, 2010/2
komerční prezentace

Předchozí zkušenost

Současné těžební společnosti Vršanská uhelná a.s. a Litvínovská uhelná a.s. byly cílem exkurzních skupin už mnohem dříve. Společně uskutečňovaly téměř 70 exkurzí ročně. Pro odborné skupiny, odborné střední a vysoké školy, ale také pro žáky základních škol, pro zahraniční partnery i vlastní bývalé zaměstnance.

Od poznání k nápadu

Mnohaletá zkušenost přinesla poznání, že o lomovou těžbu a hlavně o technologii těžby uhlí je velký zájem. Poznání zavedlo společnosti k úmyslu dát lidem, kteří by se nikdy do žádné odborné skupiny nedostali, možnost se k dobývací technice přiblížit, vlastní nohou okusit uhelnou sloj či nadloží.

Nový projekt

Uhelné safari (projekt exkurzí pro širokou veřejnost) odstartovaly obě společnosti skupiny Czech Coal v červnu 2009. Nabídku prezentovaly na skupinovém http://webu czechcoal.cz, kde zájemcům umožnily v krátké videoprojekci poprvé nahlédnout do útrob povrchových lomů, ale také pozvat návštěvníky na rekultivované plochy.

Setkání s obry

Každý z účastníků určitě vnímal velikost těžební lokality, ale hlavně těžební techniky. Impozantnost několika tisíc tun železa velkostrojů KU 800, KU 300, RK 5000 či zakladače, jednoduchost ovládání, ale zároveň i důmyslnost těžebního stroje často vyvolávaly u mnohých obdivný povzdech.

Od slovní hříčky k osobnímu setkání

Název Uhelné safari brali nejdříve všichni s úsměvem jako zajímavý marketingový tah. Uhlí bylo jasné, ale zvířata si v obrovské otevřené krajině představil málokdo. Do doby, než zahlédl v prostorách lomů, hlavně v části zakládání zemin, mufloní ovce s mláďaty či statné berany, jak majestátně a většinou z výšky nově nasypaného terénu přehlížejí svůj revír.

www.czechcoal.cz

Nový ročník Uhelného safari odstartuje 1. dubna 2010. 

Lomy Vršany, Jan Šverma a Československá armáda navštívilo za 4 měsíce více než 800 lidí z celé republiky, Polska a Slovenska.

Při Uhelném safari pro širokou veřejnost se v terénu bezpečně ujelo 1 600 kilometrů

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Energetika

Doporučujeme

Návrat Široka

Návrat Široka

Pavel Pipek  |  9. 2. 2018
Zpráva, která na mě právě vyskočila na Twitteru, by asi většinu Evropanů nechala chladnou, ale mé srdce buší tak, že mám chuť okamžitě vyskočit z...
Rytíř našich vod

Rytíř našich vod

Marek Janáč  |  5. 2. 2018
Na stěně ve své kanceláři má vystavené krunýře velkých raků. Za jeho pracovní židlí v akváriu rak. V knihovně knihy o racích a v laboratoři ve...
O kvantových počítačích a šifře RSA

O kvantových počítačích a šifře RSA uzamčeno

Jiří Poš  |  5. 2. 2018
značným příslibem pro výpočetní systémy budoucnosti je rozvíjející se obor kvantových počítačů. Představují naději, že eliminují některá vážná...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné