Aktuální číslo:

2018/5

Téma měsíce:

Bolest

Uhlí i mufloni na dosah

11. 2. 2010
 |  Vesmír 89, 107, 2010/2
komerční prezentace

Předchozí zkušenost

Současné těžební společnosti Vršanská uhelná a.s. a Litvínovská uhelná a.s. byly cílem exkurzních skupin už mnohem dříve. Společně uskutečňovaly téměř 70 exkurzí ročně. Pro odborné skupiny, odborné střední a vysoké školy, ale také pro žáky základních škol, pro zahraniční partnery i vlastní bývalé zaměstnance.

Od poznání k nápadu

Mnohaletá zkušenost přinesla poznání, že o lomovou těžbu a hlavně o technologii těžby uhlí je velký zájem. Poznání zavedlo společnosti k úmyslu dát lidem, kteří by se nikdy do žádné odborné skupiny nedostali, možnost se k dobývací technice přiblížit, vlastní nohou okusit uhelnou sloj či nadloží.

Nový projekt

Uhelné safari (projekt exkurzí pro širokou veřejnost) odstartovaly obě společnosti skupiny Czech Coal v červnu 2009. Nabídku prezentovaly na skupinovém http://webu czechcoal.cz, kde zájemcům umožnily v krátké videoprojekci poprvé nahlédnout do útrob povrchových lomů, ale také pozvat návštěvníky na rekultivované plochy.

Setkání s obry

Každý z účastníků určitě vnímal velikost těžební lokality, ale hlavně těžební techniky. Impozantnost několika tisíc tun železa velkostrojů KU 800, KU 300, RK 5000 či zakladače, jednoduchost ovládání, ale zároveň i důmyslnost těžebního stroje často vyvolávaly u mnohých obdivný povzdech.

Od slovní hříčky k osobnímu setkání

Název Uhelné safari brali nejdříve všichni s úsměvem jako zajímavý marketingový tah. Uhlí bylo jasné, ale zvířata si v obrovské otevřené krajině představil málokdo. Do doby, než zahlédl v prostorách lomů, hlavně v části zakládání zemin, mufloní ovce s mláďaty či statné berany, jak majestátně a většinou z výšky nově nasypaného terénu přehlížejí svůj revír.

www.czechcoal.cz

Nový ročník Uhelného safari odstartuje 1. dubna 2010. 

Lomy Vršany, Jan Šverma a Československá armáda navštívilo za 4 měsíce více než 800 lidí z celé republiky, Polska a Slovenska.

Při Uhelném safari pro širokou veřejnost se v terénu bezpečně ujelo 1 600 kilometrů

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Energetika

Doporučujeme

Na Jižní Georgii už potkana nepotkáte

Na Jižní Georgii už potkana nepotkáte

Pavel Pipek  |  12. 5. 2018
Sotva se Novozélanďané pochlubili úspěšnou eradikací myší z Ostrova protinožců (viz Vesmír 97, 264, 2018/5), přišli ochranáři z Jižní Georgie...
Ochota zabíjet

Ochota zabíjet

Marek Janáč  |  2. 5. 2018
My lidé se nevraždíme jen tak. Máme své preference při tom, koho zabít a koho ušetřit. Když už překročíme psaná i nepsaná většinová pravidla...
Antropologie bolesti

Antropologie bolesti

Martin Soukup  |  2. 5. 2018
Bolest má krom jiných hledisek i svůj antropologický rozměr. Z mezikulturního srovnání v historii i v současnosti je evidentní, že bolest je v...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné