Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Vzpoura zotročených mravenců

 |  23. 7. 2009
 |  Vesmír 88, 438, 2009/7

Mravenci patří mezi nejagresivnější tvory v celé živočišné říši. Jejich život je neustálý boj. Výpady na cizí území a souboje s okolními koloniemi o potravu a teritorium patří mezi jejich každodenní činnost. Někteří mravenci pořádají nájezdy na jiná mraveniště a kradou jejich larvy. Až larvy vyrostou v dospělce, stávají se z nich otroci. Ti pak celý život pracují pro své nové pány. Takovým druhem mravence je i u nás žijící mravenec otročí (Formica fusca).

Naši vžitou představu o poslušnosti zotročených mravenců poněkud narušil výzkum, který prováděla Susanne Foitzik, profesorka behaviorální ekologie na Univerzitě v Mnichově, spolu se svou doktorandkou Alexandrou Achenbachovou. Při studiu otrokářského mravence Protomognathus americanus, zotročujícího mravence rodu Temnothorax, zjistily, že zotročení mravenci někdy proti svým pánům povstanou a jejich dělnice pak zničí kukly, ze kterých by se vylíhly královny, a kolonii vyplení. Ponechají jen kukly, z nichž se mají vylíhnout samci, ti se nájezdů na jejich kolonie nezúčastňují (Evolution 63, 1068, 2008, DOI: 10.1111/j.1558-5646.2009.00591.x). Jestli je do vzpoury vede nějaký Spartakus, není známo, ale v každém případě jde o dosud nepozorovaný druh evoluční strategie.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Entomologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné