Aktuální číslo:

2017/12

Téma měsíce:

Kontakty

Vzpoura zotročených mravenců

 |  23. 7. 2009
 |  Vesmír 88, 438, 2009/7

Mravenci patří mezi nejagresivnější tvory v celé živočišné říši. Jejich život je neustálý boj. Výpady na cizí území a souboje s okolními koloniemi o potravu a teritorium patří mezi jejich každodenní činnost. Někteří mravenci pořádají nájezdy na jiná mraveniště a kradou jejich larvy. Až larvy vyrostou v dospělce, stávají se z nich otroci. Ti pak celý život pracují pro své nové pány. Takovým druhem mravence je i u nás žijící mravenec otročí (Formica fusca).

Naši vžitou představu o poslušnosti zotročených mravenců poněkud narušil výzkum, který prováděla Susanne Foitzik, profesorka behaviorální ekologie na Univerzitě v Mnichově, spolu se svou doktorandkou Alexandrou Achenbachovou. Při studiu otrokářského mravence Protomognathus americanus, zotročujícího mravence rodu Temnothorax, zjistily, že zotročení mravenci někdy proti svým pánům povstanou a jejich dělnice pak zničí kukly, ze kterých by se vylíhly královny, a kolonii vyplení. Ponechají jen kukly, z nichž se mají vylíhnout samci, ti se nájezdů na jejich kolonie nezúčastňují (Evolution 63, 1068, 2008, DOI: 10.1111/j.1558-5646.2009.00591.x). Jestli je do vzpoury vede nějaký Spartakus, není známo, ale v každém případě jde o dosud nepozorovaný druh evoluční strategie.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Entomologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Jak si delfíni ucpávají uši

Jak si delfíni ucpávají uši audio

Jaroslav Petr  |  17. 12. 2017
Hluk v mořích a oceánech produkovaný člověkem ohrožuje kytovce. Může je dočasně ohlušit nebo jim trvale poškodit sluch. Nově objevený fenomén by...
Tajemná sůva šumavská

Tajemná sůva šumavská

Jan Andreska  |  17. 12. 2017
Byl vyhuben a vrátil se. Na Šumavu lidskou snahou a do Beskyd vlastním přičiněním. Puštík bělavý teď žije opět s námi, ale ohrožení trvá.
Hmyz jako dokonalý létací stroj

Hmyz jako dokonalý létací stroj

Rudolf Dvořák  |  4. 12. 2017
Hmyz patří k nejdokonalejším a nejstarším letcům naší planety. Jeho letové schopnosti se vyvíjely přes 300 milionů let a předčí dovednosti všech...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné