Chlapci jsou lepší v matematice (alespoň ve vyšších kvantilech)
V červencovém čísle Vesmíru Jiří Patočka popularizuje studii, která „jednoznačně potvrdila, že rozdíly v matematických znalostech mezi pohlavími nepramení z biologických rozdílů“. Pokračuje, že všeobecné přesvědčení o méněcennosti žen v matematických schopnostech je pouze důsledkem kulturních a společenských předsudků a omezení. Ty pak znemožňují ženám odkrýt a uplatnit jejich skutečný potenciál, a kruh se uzavírá.
Skutečnost, že mezi profesionálními matematiky a inženýry je toliko pětina žen, by pak implikovala, že tyto obory jsou plné mužských šovinistů bránících ženám v uplatnění. Problém je však komplikovanější. Ačkoliv v průměru skutečně nemusí být mezi ženami a muži v matematickém nadání rozdíl, faktem zůstává, že muži mají v těchto schopnostech mnohem vyšší variabilitu (je mezi nimi více extrémně špatných i extrémně dobrých), a to tento, ani jiný dosavadní výzkum nevyvrátil. 1)
Jelikož matematiky či inženýry se nestávají průměrní muži nebo ženy, ale ti, kteří v těchto oborech vynikají, není překvapením, že katedry matematických disciplín jsou mužskými kluby. Ani v zcela rovnocenné společnosti nelze očekávat, že polovina laureátů Fieldsovy medaile budou ženy. V žádném případě to však neznačí, že diskriminace žen v mnoha zemích neexistuje nebo není problémem.
Poznámky
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [146,45 kB]