Rondel v Bysni?
- Proč mezi rondely neuvádíte v článku:
Středoevropské rondely (Vesmír 87, 762, 2008/11) rondel v Bysni, který je zmiňován na www.observatory.cz/news/detail.php?page=22&....?
- Jaká je orientace rondelů se třemi vstupy?
Rondel v Bysni. Soustava zahloubených objektů označovaná v České republice jako mladoneolitický rondel má dvě základní konstrukční části – příkop s typickým hrotitým profilem a palisádové žlábky umístěné uvnitř prostoru vymezeného příkopem. Tyto konstrukční části se objevují v různém počtu.
Část objektu objevená v Bysni a roku 1954 publikovaná A. Knorem 1) se skládá ze dvou paralelních objektů okrouhlého půdorysu o šířce 0,75–1 m. Odhadovaný maximální průměr celého objektu byl stanoven kolem 100 m (obrázek v publikaci je bohužel bez měřítka). Oba objekty přerušuje vstup, a to jihovýchodním směrem. I když celkový půdorys a nalezený vstup do areálu odpovídá objektům typu rondel, šlo spíše (na základě známých analogií) o palisádové žlábky, v nichž byla palisáda ukotvena. Objekt nebyl bohužel blíže archeologicky zkoumán, takže neznáme hloubku ani tvar profilu žlábků. Jednoznačné není ani datování. Datovatelný materiál pochází pouze z povrchových sběrů, v nichž je jen minimálně zastoupen materiál odpovídající datování těchto objektů v Čechách, tedy období kultury s vypíchanou keramikou. Jinak zde byla nalezena keramika z období eneolitu, starší doby bronzové, mladší doby bronzové a starší doby železné, svědčící o využívání zdejší plochy po dobu 4000 let.
Podobné palisádové objekty známe z několika dalších lokalit v Evropě, 2) jejich datování je ale obtížné a je založeno na horizontálně stratigrafických informacích (tj. na evidenci jednoznačných porušení lépe datovatelnými objekty). O takové informace se v případě Bysně bohužel nemůžeme opřít. Tyto objekty známe také z mladších období pravěku. 3) , 4) Objekt v Bysni sice byl v původním seznamu neolitických rondelů v Čechách, 5) jeho datování však už zpochybnil G. Trnka ve své klasické práci. 6) Z uvedených důvodů jsme jej ani my do seznamu mladoneolitických rondelů v České republice nezařadili.
Rondely se třemi vstupy. V současné době evidujeme celkem čtyři rondely se třemi vstupy, a to v Horoměřicích-Chotole (orientace SZ-SV-J?), Praze-Vinoři (orientace S-JZJV), Drážďanech-Nickernu (orientace SZ-SVJ) a v Gosecku (orientace SSV-JZ-JV). Jak je zřejmé, orientace těchto typů je různá. Velmi podrobně rozebral orientaci vstupů rondelu v Goseck W. Schlosser. 7)
Poznámky
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [94,37 kB]