Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Proč v Koreji nepotřebují kodlemon?

 |  10. 4. 2008
 |  Vesmír 87, 214, 2008/4

Před cestou do Korejské republiky (Jižní Koreje) jsem byl ve styku nejen s organizátory „International Congress of Insect Biotechnology & Industry“, který se konal letos v srpnu v Daegu, ale i s kolegy zabývajícími se výzkumem a využitím feromonů hmyzu. Ještě v Praze jsem měl k dispozici katalog korejské firmy Green Agro Tech se seznamem několika typů lapáků, hmyzích škůdců a nabízených feromonových atraktantů. Pro 27 druhů škůdců jsou feromony k dispozici a pro dalších 7 druhů jsou vyvíjeny. V seznamu škůdců sadů nechybí obaleč východní (Cydia molesta), obaleč zimolezový (Adoxophyes orana) nebo podkopníček ovocný (Lyonetia clerkella) či podkopníček švestkový (Lyonetia prunifoliella), ale překvapivě chybí obaleč jablečný (Cydia pomonella). Přitom se uvádí jako klíčový škůdce sadů všude tam, kde se dnes pěstují jabloně. Je jižní Korea výjimkou? Nezvládla technologicky vyspělá Korea přípravu feromonových odparníků s kodlemonem? Kodlemon (codlemone® (E,E)-8,10-dodecadien-ol) je hlavní složkou sexuálního feromonu obaleče jablečného (viz Vesmír 81, 433, 2002/8). Odborná literatura ani brouzdání po internetu neposkytují vysvětlení. To se naskytne až při pohledu do jihokorejských sadů. Snad všechny sady jabloní (alespoň všechny, které jsem při cestování Koreou viděl) jsou osázeny přísně vedenými kordony a na nich v pravidelných rozestupech po třiceti až čtyřiceti centimetrech visí jednotlivé plody zabalené v sáčcích (viz obrázek). Proto v obchodech i na trhu jsou k mání ohromná jablka bez poskvrny, proto v Koreji nepotřebují feromonové lapáky s kodlemonem pro signalizaci výskytu a usměrnění ochrany před obalečem jablečným. Naproti tomu zřejmě všude, kde je to vhodné, se v Koreji pokoušejí využít feromony hmyzu pro usměrnění ochrany před škůdci. Cílevědomá snaha uplatnit ekologická hlediska v intenzivním korejském zemědělství je patrná na každém kroku – od překvapivě čistých potoků a řek až po zabalená jablka, která není třeba ošetřovat insekticidy.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Entomologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Ivan Hrdý

Doc. RNDr. Ivan Hrdý, DrSc., (*1928) vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK. V Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR se zabývá bioracionálními insekticidy a feromony a jejich uplatněním v integrovaném boji se škůdci. (e-mail: hrdy@uochb.cas.cz)

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné