Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Věda a díry do světa

Vesmír 86, 603, 2007/10; 87, 5, 2008/1
 |  13. 3. 2008
 |  Vesmír 87, 142, 2008/3

Jaroslav Petr opakuje své mylné tvrzení, že časopis Intelligence nemá impakt faktor. Zároveň ilustruje, jak k tomuto omylu došel: nezaznamenal existenci jedné ze dvou hlavních částí citované databáze JCR. Nechtěl jsem ve své původní odezvě zacházet do detailů, doufaje, že si věc může každý vyhledat sám, ale asi je zapotřebí důkladnějšího popisu.

Databáze JCR má dvě edice, Science citation index (SCI) a Social science citation index (SSCI) (viz scientific.thomson.com/products/jcr/).

Časopis Intelligence je veden v SSCI. SCI, odkud J. Petr zjevně čerpá své informace, také obsahuje některé psychologické časopisy, ovšem jen úzký výběr. V SCI je psychologických časopisů 60; v SSCI dohromady 440. V SCI přitom jsou převážně časopisy na pomezí psychologie a tradičních přírodních věd: celá řada důležitých publikací tam prostě není.

„Otevřeného klání“ se účastní mnohem více psychologických časopisů, než J. Petr uvádí, včetně časopisu Intelligence; pouze je třeba hledat je v SSCI. Impakt faktor je v obou edicích počítán stejně, a je tedy srovnatelný v SCI a SSCI. Proč jsou databáze odděleny a proč se částečně překrývají, na to bychom se měli zeptat jejich vydavatele. Soudím, že jednak z historických důvodů a jednak pro snadnější orientaci.

Vlastně se jedná o prkotinu, ale jak ukazují diskuse na těchto stránkách, scientometrické nástroje jsou v praxi stále důležitější.

Impakt faktor je užitečný nástroj, ale jako u každého nástroje platí, že rozhodující pro správné použití je uživatel.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost

O autorovi

Filip Smolík

PhDr. Filip Smolík, Ph.D., (*1975) vystudoval psychologii na Filozofické fakultě UK v Praze a doktorát z vývojové psycholingvistiky získal na University of Kansas v Lawrence. V Psychologickém ústavu V ČR, v. v. i., se zabývá studiem osvojování jazyka u dětí a mentální reprezentace jazyka u dětí i dospělých.

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...