Stále aktuální rezistence členovců
| 13. 3. 2008Používání pesticidů je provázeno nepříznivými vedlejšími účinky na životní prostředí, ať již jde o porušení rovnováhy ve vztahu mezi škůdci a jejich antagonisty, či o hromadění reziduí v potravním řetězci a v půdě. Významným důsledkem nadměrného používání pesticidů je rezistence škůdců. Roste počet druhů, které získaly rezistenci k používaným látkám i k látkám s podobným mechanizmem účinků. Proto je nutné hledat a zkoušet nové pesticidy, respektive hledat v ochraně proti škůdcům principiálně nové přístupy.
V roce 1989 byl na Michiganské státní univerzitě zahájen program Global Arthropod Pesticide Resistan ce Database (APRD), který poskytl aktuální přehled této problematiky dostupný na síti. Podrobný interaktivní přehled rezistence členovců (přesněji hmyzu a roztočů) je dnes dostupný na internetu (www.pesticideresistance.org). K 17. dubnu 2007 v něm bylo uvedeno 7558 případů rezistence zjištěných celkem u 553 škůdců nebo přenašečů nemocí. Účinnost v důsledku rezistence ztratilo 331 látek.
Z našeho území jsou zaznamenány neblahé priority: Rezistence mandelinky bramborové (Leptinotarsa lineata) k DDT je uvedena s odkazem na práci z r. 1968 (prokázána byla již v roce 1965, ale údaj byl uveřejněn německy). Zjištění rezistence u mandelinky bramborové, prvního zemědělského škůdce u nás, přispělo k vyloučení DDT z ochrany rostlin. Další záznam, opět z r. 1968, je rezistence mšice chmelové (Phorodon humuli). Rezistence k organofosforovým insekticidům (první zjištění se týkalo thiometonu) bylo příčinou rozsáhlého selhání chemické ochrany a přemnožení mšice chmelové na Žatecku. Další původní práce o rezistenci mšice chmelové k organofosforovým insekticidům, ale i ke karbamátům a pyrethroidům v českých, bavorských a bádenskowürttemberských chmelnicích se do databáze APRD nedostala asi proto, že byla opět uveřejněna německy.
Poučení: Zaprvé oněch uváděných 7558 případů nemusí být k 17. 4. 2007 konečným číslem. Zadruhé co není psáno anglicky, má jen malou šanci na místo v APRD. Autoři by se měli přičinit a správce databáze informovat o svých poznatcích. (Entomol. Res. 37, Suppl. 1, A59–60, 2007)
Ke stažení
- článek v souboru pdf [293,87 kB]