Haeckelovy dopisy do Čech
Sbírka korespondence Ernsta Haeckela čítá 39 220 dopisů (v sedmi jazycích) a zahrnuje jak dopisy posílané Haeckelovi, tak jeho odpovědi. Je součástí archivu Muzea Ernsta Haeckela, které se nachází přímo v Haeckelově bývalém domě a dnes spadá pod Ústav dějin medicíny, přírodních věd a techniky na Univerzitě Friedricha Schillera v Jeně. Dopisy a jiné archivní materiály dokumentují Haeckelovo vědecké, kulturní a světonázorové působení (viz Vesmír 84, 712, 2005/12). Významná je zejména diskuse o evoluční teorii, kterou Haeckel již od počátku důsledně hájil svým světonázorovým postojem. Zabýval se také sociálním darwinismem, formováním eugeniky či otázkami nové estetiky. Haeckelova přírodní estetika přímo ovlivnila tvary v secesi, díky svým popularizátorům ovlivnil Haeckel i obraz přírody v literatuře. Tento vliv nebyl omezen jen na německy mluvící oblast, zahrnoval Rusko, Čechy, románské země i mimoevropské oblasti.
Korespondence z Čech (zejména z Prahy a Brna) obsahuje převážně odborné dopisy od německých nebo rakouských kolegů působících v Praze. Jde například o anatoma Carla Rabla, zoologa Bertholda Hatscheka, Roberta Lendenfelda, Karla Thona či geologa Jaroslava Jahna. Další dopisy víceméně pozitivně reagují na Haeckelův světonázorový monistický postoj a komentují jeho kritický pohled na provázanost církve a státu. Za české monisty je třeba jmenovat lékaře Josefa Bulovu, který Haeckela informoval o své činnosti v lidové osvětě a o vydání svého díla Výklad života ze zákonů přírodních (1879), které reflektuje zejména Darwinovo a Haeckelovo působení. V tomto kontextu jsou zajímavé i dopisy od Ludwiga Riesse, který Haeckela přesvědčuje o nutnosti jeho účasti na Mezinárodním kongresu volnomyšlenkářů v Praze. Svou návštěvou měl přispět „k důležitému porozumění mezi Čechy a Němci“. Několik korespondentů bylo nadšeno Haeckelovými obrazy radiolárií (například F. Frimmel dal zhotovit dva modely radiolárií s úmyslem poslat je na pařížskou Světovou výstavu). Sbírka však obsahuje pouze korespondenci přicházející z Čech, Haeckelovy odpovědi bohužel chybějí. Pravděpodobně jsou v soukromém vlastnictví. Archiv by tyto dopisy velmi rád získal. Mohly by být uloženy v archivu Haeckelova domu jako depot (beze ztráty vlastnických práv). Omezené množství zajímavých archiválií může archiv odkoupit.
Možné informace o ztracené korespondenci prosím pošlete Mgr. Lence Ovčáčkové, katedra filosofie a dějin přírodních věd, Viničná 7, 128 00 Praha-Nové Město, e-mail: ovca@email.cz, nebo přímo do archivu Ernst-Haeckel-Haus: Prof. Dr. Olaf Breidbach, Friedrich-Schiller-Universität Jena, Ernst-Haeckel-Haus, Institut für Geschichte der Medizin, Naturwissenschaft und Technik, Berggasse 7, D-07745 Jena, e-mail: Olaf.Breidbach@uni-jena.de.
Ke stažení
- článek v souboru pdf [293,87 kB]