Aktuální číslo:

2018/6

Téma měsíce:

Komunikace

Architektura na postu umění

 |  14. 2. 2008
 |  Vesmír 87, 134, 2008/2

Pokud bylo do 19. století celospolečenským konsenzem, co spadá do kategorie umění, s nástupem moderny bylo jeho jednoznačné rozlišení nevratně zpochybněno. Dnešní mezioborová fluktuace a role konceptuálních projevů dospěly k rozostření vlastního pojmenování. A tak zaručené východisko v rozpoznání toho, co je umění a co už / ještě nikoliv, poskytují proklamace, které něco označí nálepkou Umění.

Problém určení, zda architektura je, či není uměním, bývá rozřešen poukazem na její vázanost k funkci a místu, potažmo klientovi, jeho finančním možnostem a také osobnímu vkusu. Architektonický objekt se tak nakonec stává velmi komplexním důsledkem mnoha determinant, na rozdíl od volného umění. A architekt zdaleka nebývá svrchovanou osobností v procesu stavby.

Londýnská Serpentine Gallery se prezentuje aspirací na propojení obou zmíněných sfér. Od roku 2000 zve architektonické celebrity k prominentní zakázce, jakou je návrh letního pavilonu v Hyde Parku. Každoročně tak v letních měsících vyroste před původní budovou galerie umělecký artefakt v rozměrech reálné stavby. Nejde o samoúčelnou kreaci, o neohraničené poskytnutí volného prostoru architektovi, ale o vytvoření zázemí k dalším kulturním aktivitám, jako jsou přednášky nebo koncerty. Limitující bývá rozpočet, který už byl příčinou zamítnutí mnoha konceptů.

Problematická je ovšem také mediální prezentace zdánlivě osvíceného počinu, která poskytuje nepřímou odpověď na dilema otevřené v úvodu. Premisou celého podniku je výzva k tvůrcům, kteří dosud na Ostrovech nemají žádnou realizaci. Účelem ovšem není představit nadějné, leč dosud opomíjené talenty, ale předvést v záři reflektorů ustálené hvězdy oboru. Marketingová strategie úspěšně vydobývá mediální pozornost, a tak se galerie může chlubit závratným objemem návštěvníků.

Především letošní průběh příprav explicitně dokumentuje naznačený rozpor architektura versus umění, zde navíc rozšířený o byznys. Pro finanční náročnost byla opuštěna rozjednaná spolupráce s Freiem Ottem a v časové tísni se na scéně objevila Zaha Hadid, aby vytvořila dočasný pavilon, který posloužil téměř výlučně jako kulisy pro večírek sponzorů. Teprve s velkým zpožděním byl vztyčen objekt od severské dvojice Olafura Eliassona a Kjetila Thorsena. Hadid je ovšem autorkou pavilonu z roku 2000 a stejně tak Eliasson už má za sebou instalaci v turbínové hale galerie Tate Modern na nábřeží Temže (viz Vesmír 84, 426, 2005/7).

V dnešní době, kdy někdejší prestiži sakrálních staveb úspěšně konkurují právě budovy muzeí a galerií, lze v tomto segmentu architektury očekávat zásadní posun paradigmatu. I přesto ale zůstává spirituální a experimentální rozměr definován mnoha parametry, v jejichž rámci dochází k uměleckému projevu sporadicky.

Obrázky

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Architektura
RUBRIKA: Architektura

O autorovi

Vendula Hnídková

Mgr. Vendula Hnídková, Ph.D., (*1978) je historička architektury. Absolvovala dějiny umění na Filozofické fakultě MU v Brně a doktorské studium na VŠUP v Praze. Působí v Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i., a je autorkou knih Pavel Janák – Obrys doby a Národní styl. Kultura a politika.

Doporučujeme

Tři sestry postmoderních válek

Tři sestry postmoderních válek

Eva Bobůrková  |  4. 6. 2018
Mohli to být i vaši sousedi, ale teď to jsou váleční zabijáci. Proč jdou tito chlapi do války? Jiní muži jdou zase vydělávat do ciziny a v rodné...
Tajná služba hlásí

Tajná služba hlásí

Tereza Petrusková  |  4. 6. 2018
Nepochybně i teď, kdy čtete tyto řádky, někdo ve vaší blízkosti odposlouchává. Nemusí to být nutně policie, podezřívající vás z organizovaného...
Neznámá tvář molekul života

Neznámá tvář molekul života

Ondřej Vrtiška  |  4. 6. 2018
Vztah nukleových kyselin a proteinů je podle středoškolských učebnic poměrně prostý. DNA nese dědičnou informaci, RNA je její poslíček a proteiny...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné