Kůže hraje důležitou roli v čití kyslíku

Možnost zvětšit počet červených krvinek
 |  4. 12. 2008
 |  Vesmír 87, 848, 2008/12

Nedávno mezinárodní tým vedený Randallem S. Johnsonem z Kalifornské univerzity zjistil, že kůže savců má důležitou funkci v odpovědi organismu na nedostatek kyslíku (hypoxii) zvýšenou produkcí erytropoetinu, hormonu podporujícího krvetvorbu. Série propracovaných pokusů ukázala, že tvorba erytropoetinu v ledvinách a játrech myši je nepřímo ovlivňována z kůže (Cell 133, 223–234, 2008).

Podle tradiční představy při nedostatku kyslíku zapůsobí proteinové transkripční faktory HIF-1α a HIF-2α, které v nedostatečně okysličených tkáních vytvářejí heterodimer HIF (hypoxia inducible factor), a ten povzbuzuje expresi genů schopných čelit nedostatku kyslíku. Úměrně koncentraci kyslíku v tkáních je transkripční faktor HIF-1α poškozován kyslíkovými radikály a odbouráván a neaktivuje přepis genetické informace. Tímto mechanismem ledviny a játra zjišťují množství kyslíku v krvi, a syntetizují erytropoetin, který povzbuzuje tvorbu červených krvinek. Dosud se myslelo, že na tvorbu erytropoetinu nemá vliv žádný jiný orgán.

Johnson a jeho kolegové vystavili myši nedostatku kyslíku a mimo jiné uměle zvýšili expresi HIF-1α v kůži. V důsledku toho začaly ledviny těchto myší produkovat zvýšené množství erytropoetinu. Obdobného efektu lze v kůži dosáhnout zvýšenou tvorbou oxidu dusnatého, jehož syntéza je řízena (mimo jiné) faktorem HIF. V důsledku toho se roztáhnou kapiláry v kůži a vzroste průtok krve kůží na úkor jiných orgánů – včetně ledvin a jater, které řídí produkci erytropoetinu. V ledvinách a játrech klesne dostupnost kyslíku, čímž je iniciována syntéza erytropoetinu. Zvýšené prokrvení kůže tedy zvedá koncentraci erytropoetinu v plazmě.

Produkci oxidu dusnatého v kůži lze jednoduše zvýšit například tím, že kůži natřeme nitroglycerinem, z něhož oxid dusnatý vzniká. Tím se otevírá cesta k mnohem lacinějšímu zvýšení krvetvorby, než jsou injekce erytropoetinu.

Metoda by se hodila zejména pacientům potřebujícím zvětšit počet červených krvinek. Využívat by se ale dala i pro různá povolání nebo sporty, například horolezci by se tak mohli připravit na vysokohorské podmínky a zkrátit dobu aklimatizace. Sportovci by ovšem také mohli tento objev zneužít k zvýšení krevního hematokritu (poměru krvinek k plazmě), což by bylo nutno považovat za nelegální biologický dopink. Je otázka, nakolik je z hlediska současných objevů pravdivá představa o zvyšování produkce erytropoetinu během intenzivního tréninku v důsledku snížení koncentrace kyslíku v krvi. Mohlo by to klidně být i tak, že krev přednostně proudí do kůže a jiných orgánů, což může být signálem pro zvýšenou tvorbu erytropoetinu.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Jan Okrouhlík

Mgr. Jan Okrouhlík (*1980) vystudoval fyziologii živočichů na Biologické fakultě v Českých Budějovicích, kde je nyní doktorandem a zabývá se anaerobním metabolizmem ryb.

Doporučujeme

Dívám se číslům pod povrch

Dívám se číslům pod povrch uzamčeno

Eva Bobůrková  |  4. 12. 2023
Odborně se zajímá o úmrtnost, nemocnost, zdraví, její doménou jsou demografické analýzy, modely a metody. O „počítání“ populací, vědeckých datech,...
Plíživá globální hrozba

Plíživá globální hrozba

Helena Žemličková  |  4. 12. 2023
Zavedení antibiotik do léčebné praxe snížilo počet úmrtí na infekční choroby a spolu se zavedením vakcinace a se zlepšením socioekonomických...
Klony útočí

Klony útočí uzamčeno

Jan Tkadlec, Oto Melter  |  4. 12. 2023
V pozdních večerních hodinách přiváží sanitka na oddělení urgentního příjmu fakultní nemocnice mladého, dosud zdravého a aktivně sportujícího...