Černý čaj – léčivý prostředek, nebo jen chutný nápoj?
Ad Vesmír 86, 350, 2007/6
| 9. 8. 2007
| Vesmír 86, 473, 2007/8
Nelze vyloučit pozitivní vliv čaje na snížení výskytu zubního kazu, což se dává do souvislosti s tím, že čajové rostliny akumulují fluoridy z půdy, takže jich mohou obsahovat téměř až 200 mikrogramů na 2 gramy suchého čaje (jeden sáček). Ovšem, aby byl příjem fluoridů významný, některé studie předpokládají denní konzumaci čtyř až pěti šálků tohoto nápoje. Nejen zubům, ale také kostem může čaj prospívat, alespoň dle výzkumů naznačujících zpevnění kostní tkáně při podobném rozsahu konzumace jako v předchozím případě.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [119,96 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
RUBRIKA: Dopisy čtenářů
O autorovi
Oldřich Lapčík
Prof. RNDr. Oldřich Lapčík, Dr., (*1960) vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě UK, je vedoucím Ústavu chemie přírodních látek na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Zabývá se vývojem imunoanalytických metod stanovení nízkomolekulárních biologicky aktivních látek, např. steroidů a dalších izoprenoidů, izoflavonoidů, tryptaminů a kanabinoidů pro aplikace v různých oborech biologických a lékařských věd.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...