Proč sklípkanovo kousnutí bolí
| 11. 10. 2007Pavouk Psalmopoeus cambridgei, stromový sklípkan původem z Trinidadu, nepatří mezi významně jedovaté druhy, jeho kousnutí je však velmi bolestivé. Když se zkoumalo, co je příčinou tak bolestivého podnětu, zjistilo se, že pavoučí jed obsahuje látku, která aktivuje vaniloidní receptor TRPV1, zvaný též kapsaicinový (týž receptor je aktivován kapsaicinem, účinnou složkou pálivé papriky, blíže viz Vesmír 84, 711, 2005/12).
TRPV1 je chemicky aktivovaný iontový kanál v membráně primárních senzorických nervových buněk. Jeho funkce se uplatňuje v přenosu bolestivých podnětů – charakteristický je tím, že je aktivován látkami (či jinými podněty, např. zvýšením teploty) vyvolávajícími u člověka bolest. Již v roce 1997 byl zmíněný receptor naklonován a přenesen do nedráždivých buněk, což umožnilo studovat jeho vlastnosti nezávisle na ostatních iontových kanálech v nervových buňkách.
Badatelé z Kalifornské univerzity v San Francisku nedávno přenesli receptor TRPV1 do lidských embryonálních ledvinových buněk a na těchto nedráždivých buňkách zkoumali účinky sklípkanova jedu. Složkami je du odpovědnými za vyvolání boles tivého podnětu zřejmě mohou být peptidy psalmopeotoxin I (ten má 33 aminokyselin) a psalmopeotoxin II (28 aminokyse lin). Výsledky studie nabízejí vysvětlení toho, proč je kousnutí nebo bodnutí některých bezobratlých doprovázeno prudkou bolestí, zatímco bodnutí jiných téměř nebolí (Nature 444, 208–212, 2006).
Kapsaicinový receptor TRPV1 je významným nástrojem pro studium podnětů, které bolest vyvolávají, a chemických substancí, které bolestivé podněty blokují. Výsledky výzkumu proto mohou být využity při hledání nových léků proti bolesti.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [451,1 kB]