Nové pohledy na asymetrii u plžů
| 11. 5. 2006Pro drtivou většinu plžů (Mollusca: Gastropoda) je typická spirálně vinutá ulita, která je u jednotlivých druhů buď pravotočivá, nebo levotočivá. Jen velmi vzácně vznikne u pravotočivých druhů levotočivý jedinec, a naopak.
Na základě mikroskopických pozorování se tradičně soudilo, že k vzniku asymetrie dochází ve stadiu rýhování, kdy se ze symetrického embrya, tvořeného čtyřmi buňkami, stává asymetrické osmibuněčné embyro, které je buď pravo-, nebo levotočivé. Reiko Kuroda se svým týmem při studiu fluorescenčně značených embryí zjistila, že pravotočivá plovatka Lymnaea stagnalis získává asymetrii skutečně již v tomto stadiu embryonálního vývoje, kdežto u eventuálních, výjimečně se objevujících levotočivých jedinců vzniká asymetrie až později.
Za zrcadlové obrácení asymetrie u plžů odpovídá pouze jediný gen. Jestliže se například u některých pravotočivých druhů plžů objevuje levotočivost častěji, mají pak tito jedinci pohlavní otvor na opačné straně než pravotočiví jedinci a nemohou se s nimi pářit. Páří se tedy pouze s levotočivou linií, což má za následek vznik nového druhu, jak dokládají R. Ueshima a T. Asami na příkladu druhů rodu Euhadra z čeledi Bradybaenidae.
Zdá se tedy, že speciace na základě jediného genu je možná. (Nature 425, 679, 2003, Current Biology 2004)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [319,27 kB]