Policejní vosičky
| 16. 2. 2006Policejní psi mohou být vycvičeni tak, že čichem odkrývají i slabé pachy narkotik nebo výbušnin. Podobně lze ale vycvičit i menší a lacinější tvory, například blanokřídlé (nejčastěji včely). U hmyzu vůbec hrají pachové stopy významnou roli při cestování, vyhýbání se nebezpečí nebo při reprodukci – samci motýlů najdou samici na vzdálenost několika kilometrů.
Entomolog W. Joe Lewis z Výzkumné služby Ministerstva zemědělství USA vycvičil malou parazitickou vosičku Microplitis croceipes k tomu, aby rozpoznávala pachy výbušnin či třeba mrtvých těl. Výcvikem vytvořil vosičce podmíněný reflex, jak to popsal již I. P. Pavlov u psů. Přičichla k určitému pachu, a hned dostala sladkou odměnu. Po opakování pokusu (stačil jí prý pětiminutový trénink) již byla schopna daný pach vyhledávat.
Vosičky nacházejí zdroj pachu neomylně, navíc jsou lacinější než policejní psi a lze je transportovat v krabičce. A tak to třeba na letištích při odbavování zavazadel bude (ve speciálním olfaktometru) bzučet a při katastrofách bude možné hledat oběti snadněji než dosud. (Science 310, 1274, 2005)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [415,4 kB]