Einstein: dvě různá poselství
| 15. 9. 2005Dvě akademie – National Academy of Science a Israel National Academy of Sciences and Humanities – dvě různé sochy. Malebné nádvoří Van Leerova ústavu v Jeruzalémě zdobí od roku 1999 kopie Einsteinovy sochy (obrázek a obrázek), jejíž originál stojí nedaleko Lincolnova pomníku ve Washingtonu. Pomník je dílem amerického sochaře Roberta Berkse (*1922), který jej stvořil k stému výročí Einsteinova narození. Zatímco americký originál je přes 3,5 metru vysoký, jeruzalémská kopie je poloviční. Einstein drží v levé ruce papíry s rovnicemi z jeho tří důležitých výsledků – fotoefektu, obecné teorie relativity a ekvivalence energie a hmoty. Na schodech tvořících podstavec sochy jsou zachyceny tři Einsteinovy výroky:
- Pokud si budu moci vybrat, budu žít jen v té zemi, kde převládá občanská svoboda, tolerance a rovnost všech občanů před zákonem.
- Radost a úžas z krásy a velikosti tohoto světa, o němž si člověk tvoří jen chabou představu…
- Právo hledat pravdu znamená také povinnost; člověk nesmí skrýt žádnou část toho, co poznal jako pravdivé.
V žulovém podstavci je také umístěno více než 2700 kovových značek znázorňujících pozice planet, Slunce, Měsíce, hvězd a dalších nebeských těles; ve Washingtonu v té pozici, v níž se nacházely ke dni věnování; v Jeruzalémě v pozici ke dni 14. května 1948, kdy byl založen stát Izrael.
Jak napsal Haim Watzman (Nature 406, 460, 2000): „Zdá se, že ve Washingtonu se Einstein ztrácí v myšlenkách nad tajemstvími Vesmíru. V Jeruzalémě připomíná člověka, který duchem nepřítomen čeká na přítele, pro něhož se zastavil. Ve Washingtonu stvořil Berks Einsteina-boha, v Jeruzalémě Einsteina-Žida – připomínku toho, že fyzikální zákony pokládáme za univerzální, ale že obrazy v různém kontextu mohou nést různá poselství.“
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [201,66 kB]