Žloutenka typu C a alkohol
| 16. 9. 2004Žloutenka typu C (virová hepatitida C) patří k závažným problémům našeho zdravotnictví. Jen v roce 2002 bylo v České republice zjištěno 858 nových nemocných (tj. dvojnásobek nově zjištěných případů hepatitidy B), z nichž 60 % byli nitrožilní uživatelé drog. Skutečný výskyt žloutenky typu C je ovšem významně vyšší, protože 75 % případů probíhá bezpříznakově. Infekce se přenáší při injekční aplikaci drog, sexuálním stykem nebo z matky na dítě. Uvádí se, že se chronická infekce vyvine u 70 % infikovaných, z nichž 30–60 % může onemocnět chronickým zánětem jater a 5–20 % jaterní cirhózou. Tito pacienti jsou navíc vystaveni zvýšenému riziku rakoviny jater.
K rizikovému chování, při němž se infekce přenese, může přispět alkohol. Ten také zhoršuje průběh žloutenky typu C, dlouho se ale nevědělo proč. Terve nedávno se zjistilo, že alkohol podporuje množení viru tím, že ovlivňuje jeden z klíčových buněčných regulátorů – nukleární faktor kappa B – a oslabuje vliv protivirově působícího interferonu alfa.
Ti, kdož se obávají infekce, mají možnost se obrátit například na praktického lékaře. Pacienti s hepatitidou typu C by se měli léčit ve specializovaných poradnách, vyhýbat se nechráněnému sexuálnímu styku a zcela se vyvarovat alkoholu.
(Hepatology 38, 57–65, 2003/1)
Ke stažení
- článek v pdf souboru [460,47 kB]