VLADIMÍR KOMÁREK, OLDŘICH ŠTĚRBA, OLDŘICH FEJFAR: Anatomie a embryologie volně žijících přežvýkavců
Po vydání Koldova atlasu veterinární anatomie v roce 1999 se nyní veřejnosti naskýtá možnost seznámit se s morfologií a embryologií zvířat, jejichž popisná anatomie nebyla doposud v tak souhrnné podobě zpracována. Publikace je věnována komparativní morfologii volně žijících zvířat a má charakter vědecké knihy. Svým obsahem i svými ilustracemi je novinkou nejen pro českou, ale i pro zahraniční literaturu. Je v ní popsána anatomie a embryologie zvířat, jejichž morfologie nebyla doposud ve všech aspektech známa. Seznamuje s nálezy, které poukazují na řadu významných odlišností především v osteologii kraniálního a postkraniálního skeletu, v odlišných pohybových předpokladech a v topografii orgánů dutiny břišní jelena, daňka, srnce, muflona i některých dalších příslušníků skupiny volně žijících přežvýkavců. Pro nedostatek materiálu autoři nemohli zpracovat odpovídající kapitoly o myologii, angiologii, neurologii a endokrinologii, což však knize neubírá na kvalitě.
Podobně jako v zmíněné Koldově anatomii se i v této práci snoubí charakter klasické učebnice (část textová) s charakterem atlasu (960 původních obrazů). Tím obě dvě díla předčí známé atlasy topografické anatomie hospodářských zvířat, která vytvořil autorský kolektiv vedený (dnes již zemřelým) profesorem P. Popeskem.
„Anatomie a embryologie volně žijících přežvýkavců“ je psána formou srozumitelnou jak odborníkům v oboru veterinární anatomie, tak zájemcům z řad praktických veterinárních lékařů. Zcela jistě se stane nepostradatelnou pro pracovníky výzkumných ústavů, kteří se volně žijícími přežvýkavci zabývají i ze zcela jiných aspektů, jistě osloví i specialisty z řad lesnické a chovatelské obce.
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [96,87 kB]