Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

HELEN DeWITTOVÁ: Poslední samuraj

Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2002, 560 stran, cena 355 Kč, náklad neuveden
 |  5. 7. 2002
 |  Vesmír 81, 374, 2002/7

Nebývá příliš časté recenzovat ve Vesmíru beletrii. Proč jsem udělal výjimku? Možná to napoví podtitul – Kniha o radosti z poznání. O tom Vesmír přece je, o poznání a o radosti z poznání. Přiznám se také, že jedině tahle slůvka na obálce upoutala mou opozornost, přiměla mne knihu otevřít a přečíst záložku; pak ještě kousek z úvodu, pak větší kousek z prostředka… Nakonec jsem se nechat laskavým knihkupcem přesvědčit, že zavírací hodina už opravdu dávno nastala, a knížku si raději koupil.

Román je o mladé ženě, a zejména o jejím malém chlapci Ludovi, který je obdařen mimořádným intelektem. Již v pěti letech umí Ludo nejen číst a psát, ale zvládá několik jazyků – čte Homérovu Odysseu řecky, Kalílu a Dimnu arabsky, Starý zákon hebrejsky; učí se francouzsky, italsky, japonsky, později eskymácky, faersky, islandsky, xhosa… Do vínku je mu ale dán talent nejen jazykový – pouští se i do matematiky, fyziky, získává hluboké znalosti z historie, umění a vlastně všech oblastí lidského vědění.

Celá kniha je psána (a kvalitně přeložena Petrou Diestlerovou) velmi zvláštním, neobyčejně rychlým a strhujícím stylem. Ze samotného jazyka je cítit, jak ten malý pětiletý mozeček nasává informace z okolí zuřivou rychlostí. Věty a odstavce pádí a než si to stačíte uvědomit, umíte třeba několik japonských znaků. Kolem malého človíčka se roztáčí divoký vír, kterému brzo nikdo nestačí. Půvabná je třeba historka, kdy malý Ludo přijde poprvé do školy. Jeho budoucí učitelka se nejprve zhrozí, že bude hrozně zaostalý, neboť matka ho omylem přihlásila do první třídy o rok později. Několikaminutový rozhovor ale ukáže, že už se tu vlastně nemá co naučit.

Jak hošík stárne, tempo vyprávění se lehce, ale opravdu jen lehoučce zvolňuje, stejně jako se zpomaluje myšlení stárnoucí lidské bytosti. Zato se ale Ludovi jeho vědomosti (dosud oddělená a neutříděná kvanta dat) začínají propojovat a kombinovat. Přibývají další jazyky a další obory, jimiž se Ludo zabývá. Dostavuje se reflexe naučeného, uvědomění, že svět nejsou jen informace. Hezky je to vidět třeba na aerodynamice, kterou Ludo studuje. Dokáže se na vysoce odborný text najednou podívat z úplně jiné stránky, když jeho matka náhodou vytrhne z kontextu jednu z vět a prohlásí: „Aproximujeme tělo ptáka koulí o poloměru r = 5 cm. – Neměla jsem tušení, že je aerodynamika tak zábavná.“

Zůstává jediná otázka, na niž Ludo marně hledá odpověď – kdo je jeho otcem. Poté, co mu dojde, že se skutečné otcovo jméno od matky nikdy nedoví, vydává se pátrat na vlastní pěst. Opouští jasný a paradoxně jednoduchý svět informací, faktů a vědomostí; ve věku asi jedenácti let se vypraví do světa lidských citů…

Ke stažení

RUBRIKA: Nad knihou

O autorovi

Pavel Hošek

Mgr. Pavel Hošek (*1968) vystudoval parazitologii a entomologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Spolupracuje na projektu expedice LEMURIA, který mimo jiné vyústil do mnoha cest na Madagaskar. Zajímá se o vše, co s Madagaskarem souvisí. Z malgaštiny a dalších jazyků přeložil tradiční merinskou poezii (Dotek prolétajícího motýla, 2003) a madagaskarské mýty, legendy a pohádky (Rohatý král, 2003). Napsal také Dějiny Madagaskaru (2011).
Hošek Pavel

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...