LIBUŠE OLIVOVÁ-NEZBEDOVÁ, JITKA MALENÍNSKÁ: Slovník pomístních jmen v Čechách.
V letech 1963–1980 byl pořízen soupis všech pomístních jmen (tj. jmen polí, luk, lesů, hor, vod, cest apod.) na území Čech. Kromě odborníků z Ústavu pro jazyk český se na soupisu podílely čtyři tisíce dobrovolných místních spolupracovníků, s jejichž pomocí bylo získáno půl milionu dokladů. Ty byly sice odborně zpracovány, avšak doposud byly přístupné pouze v jednom jediném archivu v celé republice (viz Vesmír 75, 216, 1996/4).
V roce 2000 začal vycházet slovník, který má obsahovat zhruba 45 000 heslových statí. Zdá se, že Ústav pro jazyk český předběhl dobu – dosud žádný slovník pomístních jmen (nikde na světě) neobsahuje tak vysoký počet hesel z tak rozsáhlého území! Ve slovníku budou zachycena a lokalizována nejen všechna jména získaná přímým sběrem, ale i objekty, na něž se tato jména vztahují. Jinými slovy v Čechách si každý bude moci najít ve slovníku jméno meze za svou chalupou, a navíc bude moci zjistit, od kdy je jeho mez doložena a jak byla zapsána ve starších písemnostech.
Některá jména se vyskytují tak hojně, že příslušná heslová stať doslova přetéká, navíc se hemží zkratkami. Kupodivu ale hledání není tak obtížné, jak jsem se obávala, seznam zkratek a značek je přehledný. Jakékoliv hodnocení díla by bylo předčasné. Je však třeba říci, že jde o slovník, na nějž jsme čekali přes dvacet let a málokdo věřil, že se jeho vydání dočká.
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [315,23 kB]