Ultrazvukové uši na křídlech
| 5. 2. 2000 | Vesmír 79, 114, 2000/2
Schopnost vnímat ultrazvuk je u motýlů (Lepidoptera) běžná. Vyskytuje se dokonce nezávisle u zástupců několika motýlích čeledí. Sluchový orgán bývá umístěn na nejrozmanitějších částech těla na nohou, tykadlech, hrudních článcích ap. Nyní však byl objeven zcela nový typ senzorických orgánů u motýlů čeledi Hedylidae (=Oenochromatidae). Je lokalizován na křídlech a pomáhá v noci svým nositelům vyhnout se netopýřím predátorům.
Autoři objevu také analyzovali množství fylogenetických a anatomických dat. Vyvozují z nich hypotézu o relativně náhlém vzniku senzorických orgánů vnímajících ultrazvukové vlny. Vyvinuly se údajně před asi 50 miliony lety jako odpověď na silný selekční tlak ze strany netopýrů.
Nature 403, 265, 2000
Ke stažení
Článek ve formátu PDF [295,38 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Entomologie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Pavel Hošek
Mgr. Pavel Hošek (*1968) vystudoval parazitologii a entomologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Spolupracuje na projektu expedice LEMURIA, který mimo jiné vyústil do mnoha cest na Madagaskar. Zajímá se o vše, co s Madagaskarem souvisí. Z malgaštiny a dalších jazyků přeložil tradiční merinskou poezii (Dotek prolétajícího motýla, 2003) a madagaskarské mýty, legendy a pohádky (Rohatý král, 2003). Napsal také Dějiny Madagaskaru (2011).

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.