Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024

Aktuální číslo:

2024/9

Téma měsíce:

Chiralita

Obálka čísla

Trpaslík a velryba

 |  5. 12. 2000
 |  Vesmír 79, 706, 2000/12

„Také u vás máte tolik trpaslíků?“ „Jéje, hlavně takhle poránu podél potoka.“ „A taky tak kradou?“ „Kradou.“ Tato konverzace mezi vědeckými asistenty z našeho týmu a místními vesničany proběhla jednoho večera okolo ohně v našem tábořišti na úpatí Adelbertova pohoří, kam jsme se vypravili studovat novoguinejské fíkovníky a jejich herbivorní hmyz. Takže pro fanoušky Sněhurky mám dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou: Trpaslíci existují, ale kradou. Další jejich vlastností pak je, že se nedají chytit, proto se toho o nich moc neví.

Víra v existenci trpaslíků je na Nové Guineji všeobecně rozšířená a trpaslíci jsou sice nepříliš častým, ale zato zcela standardním konverzačním tématem. Není divu, vždyť trpaslík a také obr jsou bytosti naprosto logické – většina živočichů má příbuzné druhy větší i menší velikosti, takže proč ne člověk. Pro děti vyrůstající na Nové Guineji je informace o trpaslících běžně dostupná ze všech hlavních informačních médií, tedy vyprávění stařešinů a stařenek. Navíc teorii lze podpořit i fakty – občas člověk skutečně v lese zahlédne něco se šustnout, co vypadá jako trpaslík, ale chytit se to nedá. A že se věci čas od času nevysvětlitelně ztrácejí, je dostatečně známo. Podobnou empirickou podporu naopak postrádá analogická (a stejně logická) teorie o existenci obrů, takže v ně žádný rozumný člověk nevěří.

Tedy až na Čechy, středoevropský kmen, jenž je znám univerzální vírou v existenci velryb. Velryba je obří zvíře, jež je těžko extrapolovat z čehokoli, co je v České kotlině k vidění, zoologickou zahradu v Tróji nevyjímaje. Ani cestování za hranice příliš mnoho velryb nepřináší, asi se nedají chytit. Kolik vašich známých vidělo velrybu na vlastní oči a kolik z nich je natolik důvěryhodných, aby jejich historku o „tááákhle veliké rybě“ bylo možno brát vážně? Jistě, o velrybách máme knihy a filmy, ale stejně tak máme knihy a filmy o ufonech. A velryb jsou sice plné učebnice, schválené Ministerstvem školství, nicméně nevíme, zda autoři učebnic a schvalovači Ministerstva nějakou velrybu kdy viděli, a pochybujeme o tom. Pak je tady už jenom ten podivný artefakt, asi sádrový, co visí ze stropu Národního muzea.

Neustávající a koordinovaná kampaň médií nás už od dětských let indoktrinuje velrybami. A tak se milionkrát opakovaná bajka stává pravdou, nebo přinejmenším ortodoxií. Zapomeňme už konečně na velryby a posviťme si raději na trpaslíky. Leckterá záhada se tím objasní.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Různé
RUBRIKA: Eseje

O autorovi

Vojtěch Novotný

Prof. RNDr. Vojtěch Novotný, CSc., (*1964) vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Zabývá se ekologií herbivorního hmyzu v tropických ekosystémech. Pracuje v Entomologickém ústavu, součásti Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích, přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a vede terénní stanici na Papui-Nové Guineji. Je členem Učené společnosti České republiky.
Novotný Vojtěch

Doporučujeme

Homochirální život a racemická smrt

Homochirální život a racemická smrt uzamčeno

Tomáš Ovad, Petr Slavíček  |  2. 9. 2024
Saský král Lothar III. zahájil krátce po své korunovaci římským císařem tažení na Sicílii, ovládanou normanským panovníkem Rogerem II. Ačkoli...
Žabí poklad amazonských domorodců

Žabí poklad amazonských domorodců

Pro někoho jde o magickou medicínu prodávanou na internetu, pro domorodé obyvatele Amazonie o cennou surovinu využívanou v tamní medicíně, ale v...
Podvodní ohňostroj

Podvodní ohňostroj uzamčeno

Bioluminiscence, tedy proces produkce a emise studeného světla živými organismy, se může uplatnit v základním výzkumu, v neinvazivním...