Bakteriální podvodníci
| 5. 12. 2000Podvádění je běžným rysem a každodenním problémem v jakémkoliv sociálním systému, který je postaven na spolupráci mezi jedinci. Všichni víme, jak je nehezké podvádět, a nejspíš všichni známe onu bezmocnost ve chvíli, kdy se nám naskytne příležitost udělat alespoň malý nevinný podvůdek. Jistým zadostiučením nám může být, že stigma podvodu nepatří jen mezi dědičné hříchy člověka a jemu podobných, ale že i prakticky nejjednodušší organizmy na světě, bakterie, „podvádějí“.
Skupina vědců z Michiganské státní univerzity při studiu sociálně se chovajících bakterií Myxococcus xanthus zjistila, že mezi normálními bakteriemi existují mutantní bakterie-podvodníci, které vykazují chování asociální.
Bakterie uvedeného druhu se chovají několika různými způsoby, mezi něž patří i shlukování v době hladovění, spojené s přeměnou na plodnice produkující spory. Přitom některé bakterie zahynou, aniž zanechají potomstvo, neboť spory se vytvářejí jen z omezeného počtu bakterií a rozpuštěná těla těch ostatních slouží jako výživa.
Během experimentů bylo několik klonů tohoto druhu bakterií pěstováno po 1000 generací v podmínkách, kdy nemohly tvořit plodnice a během času začaly být určitým způsobem defektní. Poté byly tyto klony přeneseny na obvyklé médium a pěstovány s normálními klony. Zjistilo se, že defektní klony při tvorbě plodnic zřemě nějak podvádějí, neboť se jejich počet neustále zvyšoval na úkor normálních klonů. Samotný mechanizmus těchto podvodů ještě není znám, ale snadnost vzniku takové mutace podle autorů nasvědčuje, že obdobní podvodníci jsou zřejmě běžní i v přirozených populacích. (Nature 404, 555–556, 598–601, 2000)
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [198,19 kB]