Proč Mácha nenapsal Květen
[...] Jako první mi padl do oka Váš článek, který jsem si se zájmem přečetl. Zjistil jsem, že celý život se vlastně člověk učí. Byl jsem vždy přesvědčen, že pro máj je základem jméno Maia-Bona Dea, dcera Atlantova a nejhezčí a nejstarší z Plejád. Také matka boha Herma, jehož otcem byl Zeus. Plejády v zeměpisné šířce Říma vycházely v květnu a zapadaly v září, proto byly znamením pro námořníky a zemědělce, že „začíná sezona“. Existuje sice zmínka o bohu Maiovi, ale je to staroitalský bůh, ochránce růstu obilí, v této souvislosti jen málo citovaný, nejde v žádném případě o Jupitera. Tak si dovoluji otázat se, jak to vlastně je.
Odpověď autorky: Měsíc máj (lat. maius) skutečně dostal jméno podle římského boha Maia, což je epiteton Jupiterovo. Maius byl ochráncem vzrůstu, jak píšete, a jeho jméno souvisí s lat. maior – větší.
Bohyně Maia, nejstarší z dcer Atlantových a Pleioniných a zároveň matka Hermova, resp. Merkurova, má ovšem etymologicky tutéž motivaci (zvětšování a růstu), i když podle ní máj pojmenován nebyl. Pro úplnost zmiňme, že s tímto jménem se lze setkat i v staroindické tradici – Májá, matka světa, bohyně božského stvoření. Dnešní křestní jméno Mája či Majka, u nás rozšířené, je ale domáckou podobou jména Marie (s lat. maius nijak nesouvisí).
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [187,12 kB]